Labuť (Litoměřice) - pivovar

Minipivovar založený v r. 2011 v historickém jádru Litoměřic s ročním výstavem cca 600 hl, 8 km SV od Lovosic


Typ:Pivovary labut
Kraj:Ústecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Labuť (Litoměřice)
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.minipivovarlabut.cz
Návštěva:14.1.2012


Vaření piva má na Litoměřicku dlouhou tradici sahající až do 14. stol. Již r. 1325 byl v Pokraticích, dnes místní části Litoměřic, založen první pivovar právovárečných litoměřických měšťanů. Ti si v r. 1720 začali stavět vlastní budovu pivovaru v centru města, která byla dokončena až r. 1739. V r. 1765 byl pivovar pražským stavitelem Jägerem za 2552 zlatých přestavěn. Již tehdy nesl pivovar název Bürgerliches Brauhaus - Měšťanský pivovar. R. 1831 získalo právovárečné měšťanstvo monopol na prodej piva v Litoměřicích. Ve 2. pol. 19. stol. doznal pivovar technických změn v podobě zavedení parního provozu a vybudování nových sklepů. V r. 1892 byl pořízen nový chladící železniční vagón, kterým bylo litoměřické pivo expedováno do různých států Evropy i Ameriky. Kvalitu piva potvrdila i zlatá medaile z výstavy v Paříži v r. 1900. Pivo se v té době točilo téměř po celých SV Čechách a postupně vznikly pobočky v Krompachu, v Jablonném v Podještědí, v Úštěku, Pihelu, Zahrádkách u České Lípy a v Zákupech. Vařilo se zde pivo značek Dominátor, Josefův var či Schalkovo dvojsladké. V r. 1948 byl pivovar znárodněn a postupně se stal součástí několika národních podniků. V l. 1991-1995 probíhala privatizace pivovaru a podnik získala firma Měšťanský pivovar Kalich, a.s., která však brzy zkrachovala. V r. 1996 přistoupil Fond národního majetku znovu k prodeji pivovaru ve veřejné soutěži, jejímž vítězem se stala společnost Korunní pivovar, s.r.o. V silné konkurenci se ale pivovar těžko prosazoval a roční výstav klesl ze 140 000 hl v r. 1992 na pouhých 30 000 hl v r. 2001. O rok později byla činnost pivovaru po 282 letech ukončena.
Objekt pivovaru poté odkoupilo město s cílem zabránit aktivitám, které by nezapadly do konceptu historického městského jádra. Radnice by ráda tradici vaření piva v Litoměřicích obnovila, v areálu bývalého pivovaru by mohl vzniknout hotel, restaurace, pivní lázně či muzeum pivovarnictví. Zatím ale hledá vhodného investora, který by projekt realizoval.
Vedle Měšťanského pivovaru působila v Litoměřicích od r. 1858 konkurenční akciová společnost s německým kapitálem nazvaná Labskozámecký pivovar. Jeho nedlouhá historie skončila v r. 1940, kdy byla uvařena poslední várka, a technologické zařízení pivovaru bylo rozprodáno. Pivovarské budovy byly přestavěny na chladírny fungující až do r. 1996.
V r. 2011 na pivovarskou tradici v Litoměřicích navázaly hned dva minipivovary. Prvním z nich se stal minipivovar Labuť, který vznikl v klenutých sklepních prostorách bývalého secesního hotelu Labuť v historickém centru města. Slavnostnímu otevření v lednu 2011 předcházela kompletní rekonstrukce sklepů a jejich adaptace na technologické zázemí pivovaru a klasickou pivnici. Sklepní zdi v prostoru pivnice tvoří obnažený kámen a cihly, o teplo se stará vyhřívaná podlaha a vzduch cirkuluje přes chytře schovanou klimatizaci. V pivnici je příjemné přítmí a dostatek místa u dřevěných stolů, které jsou rozestavěny ve dvou úrovních oddělených několika schůdky na kuřáckou a nekuřáckou část. V čele pivnice je umístěn výčep a za ním dvounádobová měděná varna o objemu 6 hl, která celému prostoru dominuje. Absence jakékoli výzdoby plně koresponduje se zdejší atmosférou. Labuť je výjimkou v tom, že k minipivovaru nenáleží vlastní restaurace ani ubytovací zařízení. Majitelé manželé Žáčkovi chtěli mít čistě klasickou hospodu, kam budou lidé chodit na pivo, ne na jídlo. V létě je k dispozici rozhlehlá pivovarská zahrádka ve dvoře bývalého hotelu Labuť. Po domluvě je možné uspořádat exkurzi do technologického zázemí pivovaru.
Pivovarskou technologii od varny, přes otevřené spilky, ležácké tanky až po pípu dodala Prostějovská firma MBS. Pivo se v Labuti vaří podle tradičních receptur z několika druhů sladovnického ječmene a pšenice a chmele převážně ze žatecké oblasti. Používá se upravená voda z vodovodního řádu a pivovarské kvasnice dovážené z Budvaru. Zdejší pivo je nefiltrované a nepasterizované, se zachovaným podílem původních přírodních látek. Na pohled je mírně kalné, chuťově vyvážené, hutnější, ale přesto dobře pitelné. V Labuti se vaří pouze klasická neochucená piva, nepřidávají se žádné ovocné tresti ani barviva, pouze na Vánoční medový speciál je použit pravý med od místních včelařů.
Roční výstav pivovaru je cca 600 hl a hlavní produkcí je světlý a polotmavý ležák 12° plzeňského typu a svrchně kvašený Ale 13°. V sezoně vaří dojíždějící sládek z kroměřížského Černého Orla pan Martin Hrubeš vícestupňové speciály. Během jeho nepřítomnosti se o pivo stará místní podsládek. Přes léto je na čepu světlá 10° a v zimě jantarová 11°. Pivo se stáčí do 15 l, 30 a 50 l sudů a v nabídce jsou i logované 1,5 l PET lahve.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.5350742 E14.1349808

Navštívená místa v okolí:
Církevní památkyBrozany nad Ohří - kostel sv. Gotharda
Hrady, zříceniny, tvrzeBrozany nad Ohří - tvrz
Zámky a zámecké stavbyČížkovice - zámek
Církevní památkyČížkovice - židovský hřbitov
Církevní památkyDoksany - klášter premonstrátek s kostelem Narození Panny Marie
Hrady, zříceniny, tvrzeKalich - zřícenina
Hrady, zříceniny, tvrzeKamýk - zřícenina
PivovaryKoliba (Litoměřice) - pivovar
Města, lidová architekturaLitoměřice - město
Hory a rozhlednyLovoš - hora


Zdroj: Pivovarnictví v Litoměřicích. Rychtářské listy. Ústí nad Labem: Pivovar hotel Na Rychtě, 2013, roč. 3, č. 8, s. 3, vyšlo 6. 3. 2013 ; www.minipivovarlabut.cz ; www.pivovary.info ; cs.wikipedia.org


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky