Winterstein (Hinteres Raubschloss) - zřícenina

Zbytky skalního hradu uprostřed lesů v NP Saské Švýcarsko, 10 km V od Bad Schandau


Typ:Hrady, zříceniny, tvrze winterstein
Kraj:Sasko (Německo)
Umístění:Mapa
Fotogalerie: --
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:--
Návštěva:7.5.2012


Hrad vznikl na královském území snad již ve 13. stol., pravděpodobně k ochraně předpokládané stezky z Pirny do Žitavy. Němečtí historikové vyslovili i hypotézu, že Winterstein a další skalní hrady v okolí, byly stavěny narychlo českým králem Václavem I. r. 1241 jako útočiště za mongolského vpádu. V listině popisující hranici Míšeňského markrabství a Českého království se však Winterstein ještě neobjevuje. Nejspíš tedy dosud neexistoval. Zdejší purkrabí byl podřízen královskému purkrabímu v Pirně. První písemný doklad pochází až z r. 1379, kdy král Václav IV. zastavil okolí Pirny s hradem Wintersteinem Těmovi z Koldic. Ke zpětné výplatě došlo až v r. 1391. Následovaly další zástavy, a sice českým šlechticům Purkartu Strnadovi z Janovic a Janu z Vartenberka na Děčíně. Pravděpodobně spolu s Pirnou se Winterstein r. 1404 dostává do zástavního držení míšeňského markraběte Viléma I., neboť v l. 1406-1408 je na hrad dosazen markrabský hejtman z Techerwitz. Následující majetkové poměry jsou nejasné, navíc se musí brát v úvahu další hrad Winterstein v SV Čechách u Petrovic, zmiňovaný v pramenech jen jednou bez možnosti jasné historicko-geografické identifikace. Tak je sice k r. 1441 zmiňován jistý "Recak von" či "zum Wintersteine", lokalizace jeho sídla však není pro saský ani pro český Winterstein dostatečně prokázána. V 15. stol. hrad tvořil součást rozsáhlého majetku patřícího rodu Berků z Dubé. R. 1441 jej vykoupilo lužické Šestiměstí a o rok později hrad jako možné místo pozdějších vpádů do Saska zbořilo.
Původní jméno hradu se dochovalo dodnes, avšak na 300 let bylo zapomenuto a objevilo se až na konci 19. stol. na mapě Mathiase Oedera z r. 1592. Do té doby byl Winterstein nazýván jako Hinteres Raubschloss (Loupežnický hrad), podobně jako okolní hrady, a nikdo do té doby netušil, že se ve skutečnosti jedná právě o Winterstein.
Hrad byl vystavěn na osamocené, z dálky viditelné pískovcové skalní kupě. Stavební podobu a rozsah hradu určila dvojice strmých pískovcových bloků rozdělených úzkou puklinou. Hospodářská část hradu se nacházela na J straně skalního masivu na terase, zhruba v jedné třetině výšky hradní skály. Přístup byl zajištěn vstupní brankou v puklině chráněnou výše situovaným podsebitím. Ve skále vytesané schody nás podél skalní stěny dovedou na terasu předhradí s patrnými stopami po zástavbě. Předhradí bylo chráněno dřevěným obranným ochozem. Původní starší vstup se však nacházel o něco dále k V a vedl do vnitřku puklinové jeskyně zvané Klufthöhle. Ta byla uměle zvětšena a upravena pro obytné účely. V její zadní části se nacházela cisterna, do níž byla pomocí stříšek a rour sváděna dešťová voda. Na horní plošinu podobně jako dnes směřoval schodištní žebřík.
Vrcholová plošina o rozměrech cca 110 x 35 m naznačuje neúplné využití pro stavbu jádra hradu. Západní část skalní plošiny nevykazuje stopy žádné zástavby. Oproti tomu ve V části je několik stop po dřevěných konstrukcích v podobě pěti úseků základových žlabů. Jedinou vyzděnou stavbou celého hradu je základové zdivo čtyřhranné věže. Ta svými rozměry dosahuje velikosti 8 x 5,5 m. Pod věží se nachází sklep vysekaný ve skále s otvorem ve stropě ústícím do přízemí věže. Nad skalní průrvou se nacházela patrně menší obdélná budova z hrázděného zdiva, kontrolující vstup. K Wintersteinu patřila i předsunutá strážní skála Wartburg, cca 300 m Z od hradu a lokalita Bärenfang s 2 m hlubokým podvalím, které bývalo považováno za past na medvědy, odtud její současný název.



Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.910526 E14.280225

Navštívená místa v okolí:
Hrady, zříceniny, tvrzeArnstein - zřícenina
Hrady, zříceniny, tvrzeFrienstein (Vorderes Raubschloss) - zřícenina
Přírodní zajímavostiHäntzschelstiege - ferrata
Přírodní zajímavostiIdagrotte (Friensteinhöhle) - jeskyně
Technické zajímavostiKirnitzschtalbahn - tramvajová trať
Přírodní zajímavostiKuhstall - skalní útvar
Hrady, zříceniny, tvrzeNeuer Wildenstein (Nový Vildštejn) - zřícenina
Přírodní zajímavostiPravčická brána - národní přírodní památka
Zámky a zámecké stavbySokolí hnízdo - zámek
Přírodní zajímavostiSoutěsky Kamenice - soutěsky


Zdroj: Fišera, Zdeněk. Skalní hrady zemí Koruny české. 1. vyd. Praha : Libri, 2004. ISBN 80-7277-242-2 ; Die Burgen und vorgeschichtlichen Wohnstätten der Sächsischen Schweiz. Dresden : Wilhelm Baensch, 1907 ; Hrady na hranici Čechy – Sasko. Děčín : Iniciativa pro děčínský zámek, 2012. ISBN 978-80-905025-0-5


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky