Häntzschelstiege - ferrata

Velmi jednoduchá zajištěná cesta v atraktivním prostřední Saského Švýcarska, 10 km V od Bad Schandau


Typ:Přírodní zajímavosti hantzschelstiege
Kraj:Sasko (Německo)
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Häntzschelstiege
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:--
Návštěva:20.8.2012


V poslední době se stávají velmi moderní jištěné cesty, tzv. ferraty (německy Klettersteig). Je to jakýsi kompromis mezi horskou turistikou a horolezectvím. Ke zdolání takového Klettersteigu potřebujete jen ferratový set, pohodlné oblečení, vhodné boty a rukavice. Ty nejlehčí zvládnete i bez ferratového setu a zvláštního turistického vybavení. Je však třeba dbát své osobní bezpečnosti a nepřeceňovat své síly. V České republice ještě nedávno žádná ferrata neexistovala, ale tento stav se postupně mění. Na začátku r. 2014 máme již tři ferraty – na Riegrově stezce u Semil, u Tábora a v botanické zahradě v Bečově nad Teplou. V přípravě je též ferrata na Pastýřské stěně v Děčíně a zvažován byl i klettersteig na Frýdlantské cimbuří v Jizerských horách.
Jedna "pseudoferrata" se nachází v národním parku Saské Švýcarsko, kousek za hranicemi s ČR. Jedná se o velmi jednoduchou ferratu vhodnou pro začátečníky včetně dětí. Někteří ji ferratou pro svou jednoduchost ani nenazývají, nicméně charakterem jištění se pravému Klettersteigu alespoň přibližuje. Jmenuje se Häntzschelstiege a najdete ji nad údolím Kirnitzschtal na SZ straně skalní skupiny Affensteine, konkrétně na Z srázu výrazného hřebene Langes Horn. Jištěná cesta je jednosměrná a vrstevnicovou stezkou Obere Affensteinpromenade je rozdělena do dvou částí – dolní a horní.
Přístup k ferratě není označen a v krajině pískovcových skal se stovkami značených i neznačených cest může být její nalezení maličko problematické. Ideálním výchozím bodem je zastávka autobusu Beuthenfall, nacházející se v údolí Kirnitzschtal, cca 8 km V od Bad Schandau. Odtud sem jede autobus č. 241 ve směru Hinterhermsdorf nebo lesní tramvaj Kirnitzschtalbahn, která má stejnojmennou zastávku kousek od autobusové. Od zastávky se vrátíme několik metrů zpět a odbočíme vlevo na můstek přes říčku Křinici. Za můstkem se nachází rozcestník, od nějž vedou značené trasy do několika směrů. Pozor na místní značení, barvy jsou stejné jako u nás, ale v rámci barev jsou trasy ještě rozděleny na pruhované (Strich) a puntíkaté (Punkt).
Vydáme se po červené turistické značce vedoucí zpočátku paralelně se zelenou (pruhovanou i puntíkatou) TZ do kopce širokou lesní cestou ve směru Kleiner Winterberg/Zeughaus. Ujdeme po ní ale jen pár metrů a odbočíme vpravo úzkou neznačenou kamenitou stezkou přímo do lesa. Odbočku lze snadno přehlédnout, proto zde dávejte pozor. Pokračujeme lesem a na prvním rozcestí zabočíme vlevo na cestu, která vede přímo k úpatí skály Bloßstock. Několik desítek metrů před samotným skalním blokem křižuje naši cestu červeně značená Untere Affensteinepromenade spolu se zeleným puntíkem. Puntíkatá trasa vede dále na Z a červená, přicházející zleva, pokračuje naším směrem vzhůru po dřevěných schodech, po nichž vystoupáme na cestu Königsweg obcházející skalní blok Bloßstock. Červená TZ uhýbá vlevo ve směru Kleiner Winterberg/Zeughaus a napojuje se na cestu, z níž jsme původně odbočili na lesní pěšinu.
Půjdeme vpravo podél skal po neznačené písčité cestě a občasných dřevěných stupních do terénu, který již není turistický, ale horolezecký a je značen zelenými trojúhelníčky v bílém obdélníku. Existují ještě černé trojúhelníčky v bílém kruhu, které značí přístupy k regulérním horolezeckým cestám. Po schodech obcházíme skalní blok, až po cca 10 min dojdeme k zelené tabulce s nápisem Häntzschelstiege. Pokračujeme po schodech a dřevěných žebřících k místu, kde začíná ferrata. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že aspoň trochu zdatnější turista ji zvládne bez jištění, ale jste-li začátečníci nebo s sebou berete děti, určitě ferratový set doporučuji, budete mít jistější krok a větší pocit bezpečí. Ferratu rozhodně nedoporučuji lidem, kteří se bojí výšek a klaustrofobikům. Problém by mohli mít i lidé silnější postavy, určité pasáže jsou skutečně velmi úzké a mohou vás donutit sundat ze zad batoh a pasírovat jej před sebou. Celkové převýšení činí cca 80 m a průměrně zdatný turista ji zvládne za 30 min.
První železné kramle spolu s ocelovým jistícím lanem začínají ve stěně cca 3 m nad zemí. Ve skále jsou vyšlapané dva stupně, z nichž už je pak první kovový schůdek poměrně dobře dosažitelný. Následuje krátká římsa a skalní žlab vedoucí do malého sedla, kde končí spodní část Häntzschelstiege, a prochází tudy již zmíněná Obere Affensteinpromenade. Z plošiny v sedle se otevírá pěkný výhled do okolní krajiny. Prakticky přímo naproti závěru spodní části ferraty začíná druhý úsek. Pokračování cesty není na první pohled zcela zřejmé, musíte se vtěsnat do úzké skalní štěrbiny, kde může být potřeba sundat batoh a natočit se bokem, a dojít na její konec. Tam začíná kolmý skalní komín, jímž pomocí kovových stupů, žebříku a jistícího lana dosáhnete vrcholové plošiny, kde ferratka končí. Z vrcholu skal s úžasným rozhledem pokračujeme přes kovový můstek prakticky jedinou cestou po hřebeni až k dřevěnému zábradlí, které odděluje horolezeckou a turistickou část stezek.
Upozorňuji, že pohyb v terénu podle klasické turistické mapy (ať české nebo německé) je trochu problematický, spousta cest ve většině map vůbec není a v tomto případě se po nich budete pohybovat, proto doporučuji server www.gpsies.com, kde je velmi zdařilá mapa s turistickým značením, s možností plánování vlastních tras a exportu trasy do/z GPS.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.9182178 E14.2365611

Navštívená místa v okolí:
Hrady, zříceniny, tvrzeArnstein - zřícenina
Hrady, zříceniny, tvrzeFrienstein (Vorderes Raubschloss) - zřícenina
Přírodní zajímavostiIdagrotte (Friensteinhöhle) - jeskyně
Technické zajímavostiKirnitzschtalbahn - tramvajová trať
Přírodní zajímavostiKuhstall - skalní útvar
Hrady, zříceniny, tvrzeNeuer Wildenstein (Nový Vildštejn) - zřícenina
Hory a rozhlednyPapststein - stolová hora
Přírodní zajímavostiPravčická brána - národní přírodní památka
Zámky a zámecké stavbySokolí hnízdo - zámek
Přírodní zajímavostiSoutěsky Kamenice - soutěsky


Zdroj: www.wanderpfade.de


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky