Popova skála (Pfaffenstein) - skalní vyhlídka

Dominantní skalní útvar s vyhlídkovou plošinou v nadmořské výšce 565 m, 5 km JZ od Hrádku nad Nisou


Typ:Hory a rozhledny popovaskala
Kraj:Liberecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Popova skála (Pfaffenstein)
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:--
Návštěva:16.9.2012


Popova skála, německy nazývaná Pfaffenstein či Pfaffensteine, je dominantním skalním útvarem s vyhlídkovou plošinou na V okraji CHKO Lužické hory. Dosahuje nadmořské výšky 565 m a z dálky svým charakterem připomíná hradní zříceninu. Geomorfologicky je součástí okrsku Hvozdského hřbetu náležejícího podcelku hřbetu Lužického. Německý název skály se používal až do 2. světové války a češtině by více odpovídalo jméno Kněžský či Obětní kámen. Snad proto, že v souvislosti se skalními mísami na vrcholu němečtí pověrčiví horalé kdysi věřili, že tu dávní kněží přinášeli za větrných nocí oběti germánským bohům.
Popova skála je tvořena hrubozrnnými svrchnokřídovými pískovci se slepencovými polohami. Ploché valouny křemene, železivců a krystalinických hornin jsou místy šindelovitě uspořádané. JZ úklony původně vodorovně uložených vrstev jsou podmíněny blízkostí lužického zlomu, který probíhá několik set metrů SV od hlavních výchozů. Na něj se váží i silicifikované smykové pukliny a zlomy.
Vrcholové skalisko s cca 35 m vysokou JZ stěnou pokračuje dál na S členitým hřbetem se skalními zuby, ostrohy a blokovými akumulacemi s jeskyněmi. Na vrcholu jsou nápadné lišty, vzniklé vyvětráním lamin železivců a silicifikovaných zlomů, skalní mísy a pevná skalní kůra, místy rozpraskaná v nepravidelné polygony.
Do poč. 20. stol. byla Popova skála přístupná jen horolezcům. Dochoval se záznam, podle nějž byla skála r. 1891 pokořena libereckými horolezci Willym Kahlem a Heinrichem Scholzem. Zpřístupnění r. 1907 pomohl fakt, že si místo oblíbil Ing. Hugo Lubisch z blízkého Lückendorfu, který r. 1904 požádal lesní správu o povolení k vybudování roubené chaty a zapuštění železných schodů a zábradlí do vrcholu skály. Než se plán stihl realizovat, Hugo Lubisch zemřel a dílo dokončila r. 1907 jeho manželka. Hugova chata se však na rozdíl od upravené skalní vyhlídky do dnešních dob nedochovala. Zdivo, podpírající vrcholové skalisko, pochází z r. 1934, kdy bylo potřeba zabránit jeho sesuvu.
Z vyhlídkové plošiny se otevírá působivý kruhový výhled na oblast tzv. Trojmezí. V jednom bodě se zde stýkají hranice tří zemí – Česka, Německa a Polska. Výhledu na Polsku vévodí elektrárna Turów a město Bogatynia s povrchovými doly, v Německu je to především část Žitavského pohoří s dominantním Hvozdem a město Žitava. Pěkný pohled se naskýtá i na blízké Žitavské hory s vyhlídkami Töpfer a Scharfenstein. Přes lesy Lužických hor a jejich nejvyšší horu Luž spatříme vrcholky Českého středohoří, Ralské pahorkatiny a Ještěd, Jizerské hory a Krkonoše.
Podle lidové tradice se v nitru skály ukrývá obrovský poklad, zlato loupežníků a krvelačných žoldnéřů. Ve skalních trhlinách pod vrcholem žije údajně malý šedý skřet, který v očekávání neblahých časů píská na píšťalku. Pískání skřeta předpovídá zlé události.



Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.825596 E14.81332

Navštívená místa v okolí:
Hory a rozhlednyBöhmische Aussicht (Česká vyhlídka) - skalní vyhlídka
Hory a rozhlednyCarolafelsen (Žitavské hory) - skalní vyhlídka
Hory a rozhlednyFuchskanzel - skalní vyhlídka
Přírodní zajímavostiHorní skály - skalní město
Církevní památkyJablonné v Podještědí - bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy
Přírodní zajímavostiJonsdorfer Felsenstadt (Jonsdorfské skalní město) - přírodní rezervace
Přírodní zajímavostiKelchstein (Kalich) - skalní útvar
Technické zajímavostiMühlsteinbrüche (Lomy mlýnských kamenů) - naučná stezka
Přírodní zajímavostiNonnenfelsen (Jeptišky) - ferrata
Hory a rozhlednyNonnenfelsen (Jeptišky) - skalní vyhlídka


Zdroj: informační tabule v místě ; Adamovič, Jiří; Mikuláš, Radek; Cílek, Václav. Atlas pískovcových skalních měst České a Slovenské republiky : geologie a geomorfologie. 1. vyd. Praha : Academia, 2010. ISBN 978-80-200-1773-4 ; Řeháček, Marek. Lužické a Žitavské hory : průvodce po krajině a jejích náladách. 1. vyd. Liberec : Kalendář Liberecka, 2011. ISBN 978-80-87213-09-4


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky