Nonnenfelsen (Jeptišky) - ferrata

Lezecky velmi atraktivní ferrata obtížnosti B/C vedoucí na vrchol skalního hřbetu Nonnenfelsen v Žitavských horách, 15 km JZ od Žitavy


Typ:Přírodní zajímavosti nonnenfelsen2
Kraj:Sasko (Německo)
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Nonnenfelsen (Jeptišky)
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:--
Návštěva:17.9.2012, 7.9.2013


Skalní masiv Nonnenfelsen (537 m n. m.), česky Jeptišky či Jeptiška, se řadí mezi nejbizarnější a nejatraktivnější turistické cíle Žitavských hor. Pískovcové skály se tyčí do výšky až 100 m nad údolím potoka Pochebach, asi kilometr JZ od centra lázeňského městečka Kurort Jonsdorf. Jeptišky náleží geomorfologicky podcelku Lužického hřbetu, který je součástí celku Lužické hory. 150 m dlouhý hřbet je tvořen především šedými hrubozrnými křemennými pískovci svrchní křídy. Oblast je protkána dvěma bazaltickými proudy. V době třetihorní vulkanické činnosti došlo ke kontaktu žhavé lávy s křemenem, který byl vysokou teplotou roztaven a silicifikoval zdejší pískovce. Pískovce s vysráženým křemitým tmelem jsou tvrdé, ale stále porézní, a představují tak vhodnou surovinu na výrobu mlýnských kamenů. To dokládají četné lomy v okolí. Čedičová žíla protínající hřbet postupně zvětrala a v odolnějších pískovcích se vytvořily dvě cca 100 m dlouhé a 2-3 m široké skalní rozsedliny (Schwarzer Gang a Zigeunerstuben) s až 30 m vysokými bočními stěnami. Těmito skalními uličkami (Felsengasse) vedou po kamenných schodech poměrně příkré přístupové cesty ústící na uměle zarovnané plošině s výletním hostincem.
Od r. 1994 vede na vrchol také jištěná cesta zvaná Nonnensteig. Lezecky velmi atraktivní a spíše cvičnou ferratu vybudovala žitavská sekce Německého alpského spolku. Celková délka klettersteigu je cca 350 m a překonává výškový rozdíl asi 60 m. Cesta je jištěná ocelovým lanem a její zdolání vyžaduje ferratový set. Jedná se o středně obtížnou trasu (B/C) s velmi dobrým jištěním. Doba výstupu zabere podle zdatnosti lezce cca 1-1 h. Pomocné úchyty jsou na všech obtížnějších místech, problematičtější může být jen malý převis před závěrečnou částí s visutou lávkou, který se pohybuje na hraně obtížnosti D. Ferrata má mnoho různých prvků sestavených tak, aby se lezec pobavil a začátečník co nejvíce naučil. Ani po opakovaném zdolání vás tato cesta neomrzí. Lezení je povoleno pouze od května do října a za mokra je vzhledem k ochraně skal zakázáno úplně.
Ferrata začíná na J úpatí skalního masivu a přístup k ní je dobře označen. Po krátkém ocelovém žebříku umístěném cca metr nad zemí překonáme úvodní kolmou stěnu a mělkým žlabem jištěným kovovými kramlemi a kolíky vystoupáme na temeno hřbetu. Přejdeme 9 m dlouhý visutý most nad hlubokou rozsedlinou a pokračujeme mezi vrcholky rozeklaných skal po strmých stěnách a úzkých římsách až k malému převisu. Netrénovaní zde mohou mít problém, pomocné stupy jsou všude, ale ve spodní části převisu by se hodil ještě jeden, protože lézt v záklonu a ještě se stihnout přecvaknout vyžaduje trochu zkušeností. Po zdolání převisu se dostaneme na vrchol hřebene, přelezeme poslední skalku a od ní sestoupáme o pár metrů níž k lanové lávce vedoucí přes skalní uličku. Lávku tvoří natažené lano a dvě lana jistící. Je dost nestabilní a rozhodně nedoporučuji lidem se závratěmi. Pro ostatní to bude příjemným adrenalinovým zážitkem. Za lávkou je třeba slézt poslední kratičký strmý úsek, za nímž ferrata končí.
Z vyhlídkového skaliska na vrcholové plošině se nabízí krásný pohled na lázeňské město Kurort Jonsdorf ležící na úpatí, Jonsdorfské skalní město a oblast Mühlsteinbrüche. Za ní se tyčí vrchol Hochwaldu s kamennou rozhlednou a nejvyšší vrchol Lužických hor Luž. O něco dále spatříme zalesněný masiv Buchbergu a na S vzdálené kopce Horní Lužice s historickou Žitavou v popředí. Výhledu do Polska vévodí elektrárna Turów s hnědouhelnými doly, na české straně lze vidět i část Jizerských hor.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.8493839 E14.6826544

Navštívená místa v okolí:
Hory a rozhlednyBöhmische Aussicht (Česká vyhlídka) - skalní vyhlídka
Hory a rozhlednyCarolafelsen (Žitavské hory) - skalní vyhlídka
Hory a rozhlednyFuchskanzel - skalní vyhlídka
Technické zajímavostiJiřetín pod Jedlovou - štola sv. Jana Evangelisty
Přírodní zajímavostiJonsdorfer Felsenstadt (Jonsdorfské skalní město) - přírodní rezervace
Přírodní zajímavostiKelchstein (Kalich) - skalní útvar
Hrady, zříceniny, tvrzeMilštejn - zřícenina
Technické zajímavostiMühlsteinbrüche (Lomy mlýnských kamenů) - naučná stezka
Hory a rozhlednyNonnenfelsen (Jeptišky) - skalní vyhlídka
Hrady, zříceniny, tvrzeOybin (Ojvín) - zřícenina


Zdroj: www.nonnenfelsen-berggasthof.de ; de.wikipedia.org ; www.luzicke-hory.cz ; www.sematam.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky