Paličník - hora

Vyhlídkový skalní útes na západním úbočí hřbetu Klínového vrchu nad obcí Bílý Potok, 20 km SV od Liberce


Typ:Hory a rozhledny palicnik
Kraj:Liberecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Paličník
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:--
Návštěva:7.4.2007


Jizerské hory jsou nejsevernějším pohořím ČR nazvaným podle řeky Jizery. Jeho podstatná část se nachází v Polsku, kde leží i nejvyšší vrchol celých Jizerských hor Wysoka Kopa. Jizerské hory jsou samostatnou geomorfologickou jednotkou masivu Krkonošsko-jesenické subprovincie, rozdělenou na menší severní Smrčskou hornatinu a hlavní Jizerskou hornatinu. Pro Jizerské hory jsou charakteristické zarovnané povrchy ve vrcholových oblastech tvořící vysoko položené náhorní plošiny, z nichž se zvedají žulové vrcholky a tvoří se četná rašeliniště.
Dnešní tvar reliéfu byl zformován ve třetihorách hercynským vrásněním a saxonskými pohyby. Vůdčí horninou dnešního masivu jsou granitové horniny - žuly. Ty se na povrch dostaly obnažením dvou prvohorních plutonů. Během svého tuhnutí přeměnil pluton tlakově a tepelně starší horniny břidlice na krystalické břidlice, které tvoří pruh svorů na SV hor. V nich došlo později ke zrudnění a vzniku ložisek cínu a k výronu minerálních pramenů. K této oblasti patří i Paličník.
Paličník je vyhlídkový skalní útes na západním úbočí krátkého hřbetu Klínového vrchu o nadmořské výšce 944 m, nalézající se mezi údolími Hájeného potoka a říčky Smědé nad obcí Bílý Potok. Na Z straně k němu přiléhá skalka s vrcholovou schránkou zvaná Palička a na V od něho ční k obloze nápadný Skřítek.
Vrchol skály byl zpřístupněn již r. 1902. Zasloužil se o to Rakouský krkonošský horský spolek. Skalní vyhlídka byla vytvořena na dvou mohutných balvanech spojených můstkem se železným zábradlím. Dne 14. 9. 1992 zde byl farností v Hejnicích na svátek Povýšení sv. Kříže vztyčen velký dřevěný kříž, pro tuto oblast velmi typický. Z vyhlídky se nabízí pěkný výhled na protější vrcholy Jizery, Smědavské hory a na Frýdlantské cimbuří. Pod námi spadá několik set metrů hluboký sráz do údolí říčky Smědé a Šindelového potoka, výhled je též na obce Bílý Potok, Hejnice a Lázně Libverda a na nejvyšší vrchol této části Jizerských hor Smrk (1124 m). Překvapivě jsou odtud vidět i Krkonoše a za dobré viditelnosti dokonce nejvyšší česká hora Sněžka (1608 m). Při pohledu do údolí nás zaujme též pás skal - Kohoutí hřeben, jeden z nejoblíbenějších horolezeckých terénů v Jizerských horách. SV od Paličníku za hlubokým údolím Hájeného potoka je výrazná skalní skupina Tišina (873 m). Paličník a Tišina byly státní přírodní rezervací, od r. 1999 jsou součástí velké národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Paličník je jedna z nejpůsobivějších vyhlídek v Jizerských horách. Nejsnažší cesta je z Bílého Potoka po žluté turistické značce údolím Hájeného potoka.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.871398 E15.257585

Navštívená místa v okolí:
Přírodní zajímavostiČerný vodopád - vodopád
Církevní památkyHejnice - bazilika Navštívení Panny Marie
Hory a rozhlednyJizera - hora
Města, lidová architekturaLázně Libverda - lázně
Města, lidová architekturaNové Město pod Smrkem - město
Přírodní zajímavostiNovoměstská kyselka - pramen
Ostatní lokalityObří sud - výletní restaurace
Technické zajímavostiProtržená přehrada - vodní nádrž
Technické zajímavostiSouš - vodní nádrž
Přírodní zajímavostiViničná cesta - výletní trasa


Zdroj: cs.wikipedia.org ; www.jizerky.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky