Poddžbánský pivovar (Mutějovice) - pivovar

Malý restaurační pivovar v areálu bývalého hospodářského dvora v obci Mutějovice, 12 km S od Rakovníka


Typ:Pivovary poddzbanskypivovar
Kraj:Středočeský
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Poddžbánský pivovar (Mutějovice)
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.poddzbanskypivovar.cz
Návštěva:3.3.2012


Poddžbánský pivovar byl založen v r. 2009 v malé obci Mutějovice na Rakovnicku v areálu bývalého hospodářského dvora, který zakoupila a opravila firma Kuger s.r.o. Jednomu z majitelů firmy, Sergeji Maslovskému, původem z Litvy, zachutnalo české pivo a založením Poddžbánského pivovaru si splnil svůj sen vlastnit minipivovar se staročeskou restaurací. Za socialismu sídlilo ve statku JZD, po revoluci sloužil potřebám soukromé zemědělské firmy, a poté byl několik let prázdný. Při rekonstrukci chtěl nový majitel co nejvíce využít potenciál staré budovy, proto nechal na některých místech odkryté cihlové a opukové zdivo a interiér vybavil přírodními materiály. Prostory restaurace jsou příjemně světlé, chodbička odděluje kuřáckou a nekuřáckou část a v patře se nachází salonek pro uzavřenou společnost. Kapacita restaurace je cca 100 lidí, v letních měsících je k dispozici také venkovní posezení s druhým výčepem. Součástí areálu pivovaru je též útulný penzion se dvou- až čtyřlůžkovými pokoji a sportovní hala přístupná veřejnosti.
Technologické zařízení minipivovaru dodala firma M.B.S. s.r.o. se sídlem v Jihlavě. První zkušební várky piva byly uvařeny zástupcem dodavatelské firmy Vladimírem Černohorským a nastupujícím sládkem Pavlem Rottenbornem již v září 2009. Pavel Rottenborn pracoval 28 let na různých pozicích, včetně sládka a ředitele, v pivovaru ve Velkém Březně a vypracoval technologický postup výroby zdejšího piva. V současné době (červen 2013) je poddžbánským sládkem mladičký Jan Zeman, kterého zde zaučoval Vladimír Černohorský. V pivovaru vaří čtyři druhy piv: standardně je to světlá a tmavá kvasnicová 12°, světlá kvasnicová 10° a příležitostně vznikají i různé sezonní speciály, obvykle polotmavé 13°-15°. Jediným konkrétně pojmenovaným pivem je speciál Poddžbánský boxer. Jméno bylo vybráno s ohledem na zájem majitele o box a jeho psa boxera, jehož barvu má pivo připomínat. Recept na tmavé pivo pocházející od Vladimíra Černohorského si zdejší sládek upravil tak, aby bylo pivo stejně hořké jako světlá 12° a nebylo sladké jako většina tmavých piv z jiných pivovarů.
Pivo se vyrábí klasickým dvourmutovým způsobem s rozdělením hlavního kvašení na spilce a dokvašováním v ležáckých tancích. V případě speciálů se může použít i třírmutový způsob výroby mladiny. Pro světlá piva se používá slad plzeňského typu a pro piva tmavá slad bavorský a karamelový. Vaří se i ze sladu barevného a z chmelového granulátu, včetně žateckého červeňáku, který pivu dodává aromatickou vůni a chuť. Dodavatelem sladu plzeňského typu je sladovna Mšeno rodiny Hauserkových, kteří používají novou technologii, jež může produkovat po celý rok slad ve stejné kvalitě. Pivo je nefiltrované a nepasterizované, nepoužívají se žádné náhražky a voda k jeho vaření je čerpána z artézské studně.
Po uvaření mladiny odpovídající extraktivnosti ve varně, se mladina zchladí na zákvasnou teplotu deskovým chladičem na 10°C, zakvasí pivovarskými kvasnicemi spodního kvašení, a poté proběhne hlavní kvašení v otevřených kvasných kádích po dobu odpovídající druhu piva. Zároveň se udržuje maximální teplota hlavního kvašení 12°C. Po ukončení hlavního kvašení a zchlazení na sudovací teplotu, se mladé pivo přečerpá do klasických ležáckých tanků, kde zraje minimálně 20-30 dní při teplotě 3°C. Díky těmto tankům je pivo čiré, protože se kvasnice usadí na dně tanku. Pivo se pro potřeby restaurace i velkoobchodních prodejců plní do 50 l sudů. Následně se točí v mosazném výčepu se třemi speciálními kompenzátorovými otočnými kohouty od firmy Lukr. Všechna piva lze také zakoupit v 1,5l PET lahvích.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.1937228 E13.7079069

Navštívená místa v okolí:
Církevní památkyDolní Ročov - klášter
Prehistorické památkyKamenné řady u Kounova - menhiry
PivovaryKrušovice - pivovar


Zdroj: www.poddzbanskypivovar.cz ; pivni.info ; www.rozhlas.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky