Horní Slavkov - kostel sv. Jiří

Bývalé horní městečko s kostelem sv. Jiří s obrannými prvky, 15 km J od Karlových Varů


Typ:Církevní památky hornislavkov
Kraj:Karlovarský
Umístění:Mapa
Fotogalerie: --
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.turistika-hornislavkov.cz
Návštěva:16.7.1999


Město Horní Slavkov leží v chráněné oblasti Slavkovský les rozkládající se mezi městy Karlovy Vary, Sokolov, Kynšperk, Mariánské Lázně a Bečov nad Teplou. Osidlování pohraničního hvozdu souvisí se středověkou kolonizací ve 12. století a těžbou nerostných surovin. Cín se zde těžil již před naším letopočtem, ale hmatatelné důkazy pro toto tvrzení neexistují. Kromě cínu a mědi se dobývalo také stříbro a další kovy.
R. 1351 byl Horní Slavkov nadán městskými právy. Ke konci 15. stol. získávají panství Pluhové z Rabštejna, kteří výrazně podporují rozvoj hornictví. Z tohoto období pochází i "dědičná štola" pro odvodňování dolů. Kulturní úroveň města potvrzuje skutečnost, že zde byla již v r. 1525 otevřena latinská škola. Třicetiletá válka byla nejen příčinou úpadku těžby, ale i následných škod v důsledku emigrace pronásledovaných protestantů. Snahy o hledání nových možností obživy vyústily v 1. pol. 18. stol. rozvojem plátenictví a cínařství a r. 1792 zde Jan Jiří Paulus založil prvmí českou porcelánku.
Pohromou byla pro město první světová válka a následná světová hospodářská krize 30. let. Další ranou byl nástup německého nacismu k moci, který skončil okupací města německou armádou. Impuls k novému rozvoji města dal pád totalitního komunistického režimu v r. 1989.
Nejzajímavější stavbou Horního Slavkova je areál hřbitova s kostelem sv. Jiří. Poprvé je připomínaný r. 1380. Dnešní podoba kostela pochází z l. 1517-1520. Přesto, že byl kostel ještě v 18. stol. zbarokizován, zachoval si pozdně gotický ráz. Kostel sv. Jiří patří do v Čechách nepočetné skupiny tzv. kostelních hradů, tedy kostelů s pevnostním charakterem. V 16. stol. se stal jakousi městskou pevností. V raném a vrcholném středověku se kostely na území střední Evropy nesměly opevňovat, ovšem husitské války a turecké nebezpečí tento zákaz odstranily. V případě kostela sv. Jiří šlo i o zabezpečení oblasti s těžbou kovů v pozdním středověku.
Na první pohled vidíme vysokou pevnostní věž kostela s ochozem. Na S straně kostela stávala další věž, která se však dochovala jen do výše prvního patra. Z hlediska obrany nejvíce problematická J strana je chráněna oblou baštou. Na obou věžích i baště je zachována řada střílen, které z objektu tvoří regulérní pevnost. Jsou však patrny i jiné formy obrany, jako je ohradní zeď kostela se zbytky brány na závoru či zvláštní vstupy do jednotlivých pater věží. Snad jen renesanční zvonice v cípu hřbitova nejeví známky pevnostního charakteru. Kostel je příkladem v Čechách ne zcela obvyklého, opevněného kostela, jehož stavební souvislosti lze hledat v podobných hojnějších stavbách z druhé strany Krušných hor. Kostel byl značně zdevastovaný, v posledních letech je však postupně rekonstruován.



Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.138694 E12.810563

Navštívená místa v okolí:
Hrady, zříceniny, tvrzeBečov nad Teplou - hrad
Církevní památkyHrušková - kostel sv. Mikuláše pod Krudumem
Hory a rozhlednyKrásenský vrch (Krásno) - rozhledna
Hrady, zříceniny, tvrzeLoket - hrad
Přírodní zajímavostiSvatošské skály - přírodní rezervace


Zdroj: mesta.turistik.cz ; www.vplzni.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky