Buštěhrad - zřícenina

Zbytky pozdně gotického hradu v obci Buštěhrad postaveného na místě tvrze ze 14. stol., 7 km V od Kladna


Typ:Hrady, zříceniny, tvrze bustehrad2
Kraj:Středočeský
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Buštěhrad
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.mestobustehrad.cz
Návštěva:11.2.2007


Na místě hradu stávala ve 14. stol. tvrz, jejímž prvním známým držitelem byl pražský měšťan František Rokycanský, který ji získal před r. 1371 a připojil k hradu Okoři. Krátce před r. 1440 získal Buštěhrad Jindřich Libštejnský z Kolovrat. Tvrz měla výhodnou polohu, protože stávala na terénní vlně na okraji výšiny strmě spadající k severu a byla opevněná. Nedaleko odtud procházela obchodní cesta z Prahy na Slaný a dále do Saska či do Falce.
Kolovratům tvrz jako panské sídlo nestačila, proto ji ve 40.-60. letech 15. stol. nechali rozšířit a přestavět na gotický hrad. V r. 1450 byl hrad obléhán Jiřím z Poděbrad, záhy však bylo uzavřeno příměří. Stavba buštěhradského hradu byla ukončena asi r. 1462. Hrad byl obklopen příkopy a valy a chráněn baštami, na severní straně příkop vzhledem k prudkému přirozenému srázu chyběl a hrad byl odtud chráněn pouze baštami. Vjezd do hradu umožňovaly dvě brány - přední a zadní. Původní věžovitá tvrz byla adaptována na tzv. Starý dům, který měl dvě patra, a bylo k němu přistavěno příčné křídlo. Na konci 15. či v první čtvrtině 16. stol. za Bezdružických z Kolovrat bylo přistavěno dvoupatrové tzv. Nové stavení s vysokou střechou a k němu připojena hradní kaple sv. Maří Magdaleny.
R. 1577 se polovina panství dostala do správy Zdeňka z Vartemberka prostřednictvím sňatku s Kateřinou Bezdružickou z Kolovrat. Ten přestavěl hrad v renesančním slohu a ponechal mu charakter hradní pevnosti. Nejdříve byla znovu vystavěna brána, zřízen kamenný most přes příkop, opraveno Nové stavení a venkovní zdi hradu byly pokryty renesanční rustikou. Díky rodinným sporům se v držení hradu střídaly různé větve Kolovratů. Do r. 1630 drželi Buštěhrad Novohradští z Kolovrat, poté se dostalo věnem do rukou Františku Juliovi, vévodovi sasko-lauenburskému, v jehož rodě zůstal Buštěhrad po celé 17. stol.
Za třicetileté války hrad značně utrpěl. Sasko-lauenburská vévodkyně Anna Magdalena sídlila na Zákupech a o Buštěhrad se nestarala. Na konci 17. stol. se její dcera Anna Marie Františka, velkovévodkyně toskánská, rozhodla vystavět v Buštěhradě nové sídlo a tím učinila konečné rozhodnutí o osudu buštěhradského hradu. Ten se proměnil ve zříceninu. Jeho zdi posloužily jako stavební materiál vrchnosti i obyvatelům městečka. Zbytky architektonických článků či opevnění jsou dodnes zachovány v zástavbě domů, jež tu na jeho místě vznikly ve 2. pol. 17. a v 18. stol.



Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.155007 E14.189497

Navštívená místa v okolí:
Církevní památkyBudeč - rotunda sv. Petra a Pavla
Zámky a zámecké stavbyBuštěhrad - zámek
AkceDo Okoře bez oře - turistický pochod
Zámky a zámecké stavbyKoleč - zámek
Přírodní zajímavostiKovárské stráně - přírodní památka
Hory a rozhlednyKožova hora - rozhledna
Přírodní zajímavostiMinická skála - přírodní památka
Hrady, zříceniny, tvrzeOkoř - zřícenina
Přírodní zajímavostiOtvovická skála - přírodní památka
Přírodní zajímavostiSprašová rokle u Zeměch - přírodní památka


Zdroj: Anděl, Rudolf. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Severní Čechy. Praha : Svoboda, 1984 ; erb přejat z www.castles.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky