Bojnice - zoologická zahrada

První zoologická zahrada na Slovensku ustanovená ke dni 1. 1. 1955, 5 km V od Prievidze


Typ:Přírodní zajímavosti zoobojnice
Kraj:Trenčínský (Slovensko)
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Bojnice
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.zoobojnice.sk
Návštěva:5.6.2011


Zoologická zahrada v Bojnicích vznikla 1. 1. 1955 a byla první zoologickou zahradou na Slovensku. Veřejnosti byla zpřístupněna 1. 4. 1955. Samotný vznik ZOO je úzce spjat s tehdejším Krajským nitranským muzeem v Bojnicích a jeho ředitelem Floriánem Hodálem. Již r. 1943 byl obyvatelem hradního příkopu divočák Mišo, dar lesníka z Kľačna vedení lesního hospodářství v Bojnicích, k němuž později přibyla i srnčí zvěř a jelen Paľo.
Na tuto skutečnost navázali pracovníci Krajského nitranského muzea, když v prostorách zámku vytvořili živý zoologický koutek jako součást přírodovědného oddělení muzea. Ohlas návštěvníků byl velký a k vytvoření zoologické zahrady tak scházel už jen krok. Prvním ředitelem se stal Ing. Gustáv Cmarko. V počátcích své existence pomáhaly zoologické zahradě četné podniky, závody, družstva, vědecké instituce i školy. Pracovníci Kovosmaltu Trnava vyrobili pro ZOO pletivo a Státní majetek Prievidza zabezpečil pravidelnou dodávku zeleniny. V průběhu let se měnili též zřizovatelé ZOO. Z Krajského nitranského muzea přešla zřizovatelská úloha na ONV, odbor kultury v Prievidzi, brzy na to na Ministerstvo kultury SR a od 1. 1. 1998 na Ministerstvo životního prostředí SR. V oblasti vzdělávání sehrálo velkou úlohu zřízení a otevření zooškoly. Stalo se tak 21. 11. 1979 u příležitosti Mezinárodního roku dětí.
Významnou osobností u vzniku ZOO Bojnice a vůbec v její historii byl Ján Kaluža. Do ZOO nastoupil jako středoškolský profesor. Prosazoval zásadu, aby v druzích chovaných zvířat platilo, že se nechceme svěřit pouze náhodě, ale musíme mít svůj cíl. Tím byla československá fauna, kterou považoval za bohatou, zajímavou a málo známou. Upozorňoval též na fakt, že slovenská odborná terminologie není ustálená a spolupracoval se slovenskými vysokými školami. Byl zootechnikem, později zoologem a sehrál významnou roli ve vzdělávání pracovníků ZOO i široké veřejnosti a při propagaci činností ZOO. V r. 1960 si Kalužu vyžádala ZOO Bratislava a tím jeho působení v Bojnicích skončilo. Zkušenosti, které zde získal, zužitkoval v Bratislavě i ve své literární a publikační činnosti.
V počátcích existence ZOO byl vytvořen poradní sbor Krajské zoologické zahrady v Bojnicích. Na svém prvním zasedání v r. 1955 vyřešili členové sboru změnu názvu na ZOO v Bojnicích, přijali návrh na znak ZOO, který představovala silueta zámku a v popředí jelen jako jeden z typických druhů slovenské fauny. Zájem veřejnosti o zahradu byl velký. Hned první rok po otevření navštívilo zahradu 45000 návštěvníků.
Současná rozloha ZOO je 41 ha, z toho 20 ha zaujímá expoziční část. ZOO Bojnice patří k zoologickým zahradám všeobecného typu, tzn. bez vyhraněné specializace. V minulosti se vyšší pozornost věnovala rysu ostrovidovi, běžcům, jelenům a turovitým kopytníkům. Dnes se ZOO postupně snaží zaměřovat na vzácné a ohrožené druhy. Nejvýznamnějšími chovanými druhy zvířat jsou např. varan modrý, hroznýšovec kubánský, orel mořský, gibon žlutolící a další. Nejvzácnějším chovaným druhem je kočkodan Rolowayův, jehož se v 10 evropských ZOO chová pouze 32 jedinců a v přírodě se pohybuje odhadem pouze několik stovek. Patří mezi nejohroženější primáty světa. Dalším je bongo horský, kterému se v ZOO daří, ale v jeho domovině žije již pouze okolo 50 jedinců a též takin čínský, který se chová pouze ve 4 evropských ZOO. V přírodě se pohybuje posledních cca 5000 jedinců.


Ubytování Strážovské vrchy - chaty a chalupy k pronajmutí

Lokalizace na mapy.cz GPS: N48.78155 E18.577193

Navštívená místa v okolí:
Zámky a zámecké stavbyBojnice - zámek


Zdroj: www.zoobojnice.sk


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky