Němčičky - Vinařský dvůr

Rodinná vinařská firma specializující se na růžová a fortifikovaná vína a na přírodní ovocné likéry v obci Němčičky, 7 km V od Hustopečí


Typ:Technické zajímavosti vinarskydvur
Kraj:Jihomoravský
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Němčičky
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.jstavek.cz
Návštěva:20.7.2009


Vinařský dvůr najdete v malé vinařské obci Němčičky na Velkopavlovicku. První písemná zmínka o Němčičkách pochází ze 14. stol. V dokumentu z r. 1349 se již pojednává o vinohradu. Obec je skryta mezi devíti údolími, jejichž strmé jižní svahy jsou výborným místem pro pěstování révy vinné. Nejvyšší bod katastru má nadmořskou výšku 316 m n. m. a nejnižší 177 m n. m. Rozdíl 139 m na tak malém prostoru ukazuje na výjimečnost zdejších svažitých viničních tratí. Spojení členitého terénu, kvalitní půdy a teplého klimatu řadí Němčičky mezi oblasti s vhodnými podmínkami i pro výrobu červených vín. Závislost zdejších obyvatel na vinařství je známá od pradávna a tradice stále přetrvává. Důkazem je fakt, že téměř třetina katastru je pokryta vinicemi. Němčičky drží dokonce prvenství v největší ploše vinic v přepočtu na jednoho obyvatele, tzn. téměř 200 ha vinic na 600 obyvatel.
Vinařský dvůr je rodinná firma sídlící na č.p. 176, v domě, kde býval statek pradědečka Františka Kopřivy, který byl ve 20. letech 20. stol. v okolí vyhlášeným vinařem a hostinským. Jeho vína se dodávala na stoly nejen měšťanů pražských, ale i do Vídně. Hosté se ke Kopřivům sjížděli za výborným vínem a za vynikající kuchyni prababičky Kopřivové. Tradici výroby vína na tomto místě převzal jeho syn Boleslav Kopřiva a následně Jaroslav Stávek.
Výroba vína a pohostinnost v rodině se traduje až do současnosti. Dnes zajišťuje chod Vinařského dvora třetí generace potomků, obohacena o zkušenosti získané studiem oboru vinařství na univerzitě a zahraničními stážemi. Propojení studijních poznatků a čerpání z dlouholetých osvědčených praktik umožnilo vybudování společnosti zaměřující se, kromě výroby vína, také na několik odvětví souvisejících s vinařstvím. Jsou to zejména: odborné degustace, semináře, poradenství, agroturistika a posezení ve sklípku.
Vinařský dvůr se zaměřuje na výrobu speciálních vín. Jedná se především o vína růžová a likérová. Likérová vína jsou vyráběna technologií fortifikace (dolihování), kdy se do kvasícího hroznového moštu přidává velejemný originální vinný alkohol. Tím dojde k zastavení kvašení, a ve víně tak zůstane vysoký zbytek přírodního hroznového cukru. Stejným způsobem se vyrábějí např. portská vína.
Na druhou stranu rodina Stávkových zachovává tradiční odrůdy z tradičních viničních tratí. Nosnou odrůdou vinařství je odrůda Frankovka, která má ve zdejších půdách výborné podmínky pro pěstování. Již v pol. 18. stol. dostali vinaři od císařovny Marie Terezie dispoziční právo a předkládala se jako privilegovaný nápoj na královský dvůr. Velmi vysokých kvalit dosahovala především Frankovka z okolí Velkých Pavlovic a Mutěnic, zvláště z oblasti pahorkatin kolem říčky Trkmanky.
Doplňkovým sortimentem jsou přírodní ovocné likéry. Recepty na tyto delikatesy vychází z letité tradice výroby domácích likérů našimi předky. Jedná se o likéry vyrobené dlouhodobou macerací ovoce ve vysokoprocentním velejemném alkoholu. Během těchto několika měsíců až let dojde k vyluhování aromatických, extraktivních a zdraví prospěšných látek. Likéry nejsou uměle barveny ani aromatizovány. Používá se převážně v přírodě volně rostoucí ovoce. Je možné ochutnat likér z rakytníku, šípku, hlohu, plané trnky, malin a další.



Lokalizace na mapy.cz GPS: N48.935087 E16.82064

Navštívená místa v okolí:
Zámky a zámecké stavbyČejkovice - zámek
Zámky a zámecké stavbyDiváky - zámek
Muzea, galerie, výstavyHustopeče - Dům U Synků
Církevní památkyHustopeče - kaple sv. Rocha
Hory a rozhlednyKraví hora - rozhledna
Církevní památkyKurdějov - kostel sv. Jana Křtitele
Města, lidová architekturaModré hory - sdružení obcí
Hory a rozhlednyNedánov - rozhledna
Města, lidová architekturaNěmčičky - obec
Hory a rozhlednySlunečná - rozhledna


Zdroj: www.vinarskydvur.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky