Průrva Ploučnice - technická památka

Umělý vodní tunel vytesaný do pískovcového masivu na kraji obce Noviny pod Ralskem, 5 km SV od Mimoně


Typ:Technické zajímavosti prurva
Kraj:Liberecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Průrva Ploučnice
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.novinypodralskem.cz
Návštěva:11.3.2007


O Ploučnici se říká, že je jednou z nejromantičtějších a nejzakroucenějších řek v Čechách. Její meandry jsou tak spletité, že se navzájem i uzlí. Jednou z největších atrakcí je takzvaná průrva Ploučnice, kterou řeka překonává pískovcový masiv u Novin pod Ralskem. Odtud teče přes Mimoň kolem hradčanského letiště a dál nádhernou nivou mezi Hradčanskými stěnami a Borečským polesím, pověstným královstvím ploučnických meandrů.
Mezi obcí Noviny pod Ralskem a městem Stráž pod Ralskem protéká říčka Ploučnice umělým dvoudílným tunelem vytesaným v pískovcovém masivu. Průrva Ploučnice, zvaná též Pekelný jícen, Hromová rána či Čertova díra, je velmi zajímavým technickým výtvorem, který byl k 17. prosinci 1997 prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku. Řeka, která přitéká od Stráže mezi loukami, zde vtéká do soutěsky mezi strmými pískovcovými stěnami. Asi po 50 metrech se stáčí vpravo a vtéká do prvního tunelu, dlouhého asi 13 metrů. Poté se asi na 10 metrů vynoří na povrch v rokli a pokračuje druhou, 41 metrů dlouhou chodbou. Tunely byly zhotoveny ručně krumpáčem a mají výšku i šířku 3,5-4 m. Ve stěnách jsou patrné otvory sloužící k zapuštění dřevěných jezů a uzávěr. Na konci padá voda asi metrovým stupněm do tůně pod skalní stěnou. Poblíž vyústění stávala zřícenina brusírny zrcadel, k níž vedl další podzemní náhon podél silnice od bývalého rybníka ležícího směrem k Hamru.
Průrva vznikla pravděpodobně v 16. stol., kdy se uskutečnil pokus o stavbu vodní nádrže sloužící k pohonu hamru v Novinách pod Ralskem. Koryto Ploučnice bylo přehrazeno sypanou zemní hrází a řeka svedena do rozšířené skalní rokle a proražen tunel skalním masivem. Okolní skály, tvořené pískovci svrchního turonu, však dobře propouští vodu, a proto se nádrž nikdy nenaplnila a voda do hamru musela být přiváděna náhonem od Stráže.
V 19. stol. vozil místní mlynář za světla loučí návštěvníky, které tento technický "zázrak" uchvacoval. Nyní je místo známé především mezi vodáky, pro které je zpestřením během splouvání Ploučnice, otužilci mohou průrvu projít (vody je zde maximálně do pasu) a na konci tunelu skočit do větší tůně kde se dá i plavat.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.687702 E14.763037

Navštívená místa v okolí:
Hrady, zříceniny, tvrzeDěvín (u Stráže pod Ralskem) - zřícenina
Města, lidová architekturaHamr na Jezeře - město
Přírodní zajímavostiHlemýždí - zahrádka paní Zdislavy
Přírodní zajímavostiHradčanské stěny - skalní město
Církevní památkyJablonné v Podještědí - bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy
Hrady, zříceniny, tvrzeRalsko - zřícenina
Zámky a zámecké stavbyStráž pod Ralskem (Vartemberk) - zámek
Přírodní zajímavostiVranovské skály - přírodní památka
Zámky a zámecké stavbyZákupy - zámek


Zdroj: cs.wikipedia.org


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky