Hamr na Jezeře - město

Oblíbené letovisko na břehu Hamerského jezera, 10 km SV od Mimoně


Typ:Města, lidová architektura hamr
Kraj:Liberecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Hamr na Jezeře
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:obechamr.cz
Návštěva:12.8.2001, 27.12.2013


Hamr na Jezeře leží uprostřed překrásné, nedotčené přírody s borovými lesy a výraznými pískovcovými útvary u Hamerského jezera pod vrcholem Děvín a sousedním vrcholem Ostrý (Hamerský špičák). Zdejší jezero je napájeno ramenem řeky Ploučnice (Hamerskou strouhou), na které se nedaleko nachází také Chrastenský vodopád. Obec je poprvé připomínána r. 1322, kdy je uvedena první písemná zmínka o části obce Útěchovice a pánu Blektovi z Útěchovic.
Tvář obce v údolí řeky Ploučnice se několikrát proměnila. V 16. stol. byl v obci vybudován mlýn na Ploučnici a několik hamrů na zpracování železné rudy (limonitu) těžené z nedalekého Děvína a jeho blízkého okolí. Na konci 19. stol. se Hamr stal vyhledávaným lázeňským letoviskem. Byla zde postavena řada penzionů a vilek, čímž místo nabylo honosného lázeňského charakteru známého i z filmu Dovolená s Andělem s Jaroslavem Marvanem v hlavní roli.
Další, nepříliš slavný osud obce se datuje k pol. 20. stol., kdy se Hamr na desetiletí stal centrem těžby uranové rudy. Od r. 1993 se ovšem Hamr navrací postupně ke své zašlé slávě a přízvisku "Riviéra severu".
Z historických památek obce určitě stojí za zmínku zřícenina hradu Děvín. Královský hrad byl založený před r. 1250 rodem Markvarticů na vrchu Děvín, jenž je součástí Ralské pahorkatiny. Děvín nebyl nikdy dobyt a svou rozlohou patří k našim největším hradům. Nad obcí na Křížovém vrchu můžeme spatřit novogotickou kapli Panny Marie Pomocnice křesťanů, pocházející z r. 1830. V blízkosti obce nalezneme také Sochorův pomník, jenž je památkou na tragickou smrt generála Čs. armády Antonína Sochora. Již zmiňované Hamerské jezero (Hamerský rybník) o rozloze 56 ha bylo založeno pravděpodobně v 16. stol. jako panský rybník a od konce 19. stol. je využíváno k lázeňské rekreaci. V jeho okolí se rozprostírá i několik přístupných chráněných přírodních památek, jako např. botanicky cenné rašeliniště Černý rybník, dále přírodní památka Široký kámen a unikátní Skalní divadlo s výraznými pískovcovými útvary a populací chráněných druhů živočichů a rostlin. V neposlední řadě zmíníme významný skalní útvar – strážní hrádek Stohánek se zbytky středověkého osídlení a s výskytem vzácných druhů rostlin. Historickou zajímavostí z 18. stol. jsou i pozůstatky místností vytesaných do skály, ve kterých údajně přebýval poustevník. Obcí dnes prochází významné turistické cesty i cyklotrasy vedoucí do Mimoně a dále do bývalého vojenského prostoru Ralsko, čímž se Hamr na Jezeře stal startovním místem do tzv. Cykloráje Podralsko.


Ubytování Jizerské hory - Široká nabídka ubytování v Jizerských horách za výhodné ceny!

Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.702512 E14.838549

Navštívená místa v okolí:
Hrady, zříceniny, tvrzeDěvín (u Stráže pod Ralskem) - zřícenina
Přírodní zajímavostiHlemýždí - zahrádka paní Zdislavy
Církevní památkyJablonné v Podještědí - bazilika minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy
Technické zajímavostiPrůrva Ploučnice - technická památka
Hrady, zříceniny, tvrzeRalsko - zřícenina
Zámky a zámecké stavbyStráž pod Ralskem (Vartemberk) - zámek
Přírodní zajímavostiVranovské skály - přírodní památka


Zdroj: text přejat z hamrnajezere.webpark.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky