Poděbrady - Památník krále Jiřího

Expozice přibližující významného českého panovníka a jeho dobu v prostorách zámku v Poděbradech, 10 km JV od Nymburka


Typ:Muzea, galerie, výstavy podebradmuz
Kraj:Středočeský
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Poděbrady
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.polabskemuzeum.cz
Návštěva:16.7.1998


Památník krále Jiřího z Poděbrad

Expozice Památník krále Jiřího z Poděbrad je umístěna v jediných veřejnosti přístupných prostorách poděbradského zámku, v bývalé hradní kapli a rodné síni krále Jiřího, na druhém nádvoří zámku. Přibližuje osobnost tohoto významného českého panovníka, jeho dobu a zejména diplomatickou činnost, směřující k zachování míru mezi národy. Kromě dobových písemností jsou zde vystaveny hmotné předměty z doby jeho panování - pečetě a mince, středověké archeologické nálezy a ukázky umění doby poděbradské. Součástí Památníku je i stálá výstava "Bohuslav Schnirch a jeho pomník krále Jiřího", doplněná originálními modely a bohatou dokumentací. Přístupna je i podzemní klenutá středověká prostora s lapidáriem a dřevěnými monoxyly z 10. stol.

Jiří z Poděbrad

Jiří z Poděbrad, v l. 1458-1471 český král, se narodil 23. dubna 1420 v Poděbradech jako nemanželský syn Viktorina z Poděbrad. Jako dítěti mu umírá otec a záhy nato i poručník Boček z Kunštátu. Jiří je dán na vychování dalšímu poručníkovi moravskému strýci Haraltu z Kunštátu. Jako čtrnáctiletý se Jiří účastní na straně vítězné panské jednoty bitvy u Lipan a od r. 1438 se aktivně účastní politického života tehdejších českých zemí, nejprve patří k utrakvistické straně Hynce Ptáčka z Pirknštejna, po Hyncově smrti v r. 1444 se stane jejím vůdcem (tzv. poděbradská strana).
Když je pak na kutnohorském sněmu 24. června 1448 ustavena v jednotu a když 3. září téhož roku její vojska pod vedením Jiřího ovládnou Prahu, stává se Jiří z Poděbrad de facto vládcem země. R. 1452 je Jiří z Poděbrad zvolen hlasy utrakvistů a katolíků zemských správcem, ve stejném roce se mu pak podaří přimět ke kapitulaci husitský Tábor. Od samého nástupu do svého úřadu se Jiří ujímá správy korunních důchodů a obsazuje zemské úřady.
V postavení zemského správce zůstává Jiří z Poděbrad i poté, co je českým králem zvolen v r. 1453 Ladislav Pohrobek. R. 1457 Ladislav umírá Jiří z Poděbrad je rozhodnutím husitských i katolických stavů zvolen 2. března 1457 českým králem. Programově vystupuje jako král "dvojího lidu", tj. lidu husitského i katolického. Opírá se přitom o tzv. kompaktáta, která považuje za základní zemský zákon.
V r. 1462 je král Jiří z Poděbrad na vrcholu moci, avšak ve stejném roce začíná i jeho pozvolný pád. Domácí panstvo navyklo za husitských válek své neomezené moci a těžko se teď podřizuje moci panovníka. Další hrozbou je papež, který požaduje, aby král přestoupil ke katolicismu. Na to však Jiří nepřistoupí, papež zruší kompaktáta a vyhlásí proti králi křížovou výpravu. R. 1465 se pod vedením Zdeňka ze Šternberka se formuje tzv. jednota zelenohorská, složená z českých katolických pánů, kteří se staví do opozice proti Jiřímu. R. 1466 se Jiří z Poděbrad prohlášem papežem za sesazeného a o dva roky později vstoupí do války proti němu uherský král Matyáš Korvín, který se r. 1469 nechá v Olomouci prohlásit českým králem. Během této války Jiří z Poděbrad umírá.
Jiřího z Poděbrad se do dějin nejvíce zapisal svojí snahou o vytvoření všeobecné mírové unie v l. 1463-1464, spolku evropských křesťanských politiků, kteří mají své spory řešit nikoliv válečnou, ale mírovou, diplomatickou cestou. Tyto snahy se ale, přestože je Jiří vynikající diplomat a rozený politik, míjí účinkem.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.141616 E15.119462

Navštívená místa v okolí:
Muzea, galerie, výstavyPoděbrady - Polabské muzeum
Zámky a zámecké stavbyPoděbrady - zámek


Zdroj: text i foto přejaty z pm.4ip.cz ; zivotopisyonline.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky