Jemnice - kostel sv. Jakuba Většího

Pozdně románský kostel z poč. 13. stol., později několikrát přestavovaný, 20 km JZ od Moravských Budějovic


Typ:Církevní památky jemnice3
Kraj:Vysočina
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Jemnice
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.mesto-jemnice.cz
Návštěva:12.9.2009


Kostel sv. Jakuba Většího byl na poč. 13. stol. postaven pro předpokládanou trhovou ves. Do r. 1658 byl farním kostelem pro celou Jemnici. Z pozdně románské stavby se dochovalo obvodové zdivo původně plochostropé lodi, k níž bylo před r. 1515 přistavěno nové kněžiště. Kostel r. 1832 vyhořel, byl však záhy opraven a v l. 1849-1851 byla zaklenuta loď a vestavěna hudební kruchta.
Kostel je orientovaná podélná jednolodní stavba s trojboce uzavřeným kněžištěm a s lodí obdélníkového půdorysu. Kněžiště je opatřeno opěrnými pilíři s pultovou stříškou. V hladkých fasádách jsou lomená okna, v kněžišti a při Z průčelí J zdi lodi je navíc v oknech vsazen střední prut. Záklenky dělených oken vyplňují kružby. V bočních zdích jsou zazděna původní románská okna s oboustranně rozevřenou špaletou. Hlavní vstup do kostela se nachází v ose Z průčelí pozdně gotickým sedlovým portálem. Původní boční portál s půlkruhovým záklenkem v J zdi lodi. V kněžišti je žebrová hvězdicová klenba. Žebra klínového profilu s výžlabkem a zkosenou hranou se protínají hladce, v uzlových bodech vzorce jsou drobné kruhové svorníky, a dosedají na polygonální dvakrát podseknuté jehlancové konzoly. Plochy klenebních polí vyplňují malby datované k r. 1515. U S zdi kněžiště je vytesáno kamenné sanktuárium z r. 1518, lemované fialou malovanou na zdi. Po bocích polygonální schránky, uzavřené kovanými mřížemi, jsou namalováni letící andělé. Kamenným vítězným obloukem s lomeným záklenkem se kněžiště otevírá do lodi, zaklenuté valeně se styčnými výsečemi mezi pasy. Ty dosedají na přízední polopilíře. V čelní zdi lodi je osazena konzola zamýšlené pozdně gotické klenby, tvarově shodná s konzolami v kněžišti. V západní části lodi se nachází hudební kruchta podklenutá plackami a nesená hranolovými pilíři.
V interiéru najdeme značně poškozené heraldické náhrobníky. Volně zavěšeny jsou obrazy sv. Františka z Assisi a Veroniky, oba z 1. pol. 18. stol. Kostel, situovaný na výspě prudce spadající k pravému břehu Želetavky, obklopuje hřbitov uzavřený zdí a barokní bránou. Na hřbitově je skupina devíti klasicistních náhrobků z 2. pol. 19. stol. Mají podobu výklenkových kaplí završených štítem a obsahují figury z pálené hlíny: anděl, Smutek a sv. Salvátor.Lokalizace na mapy.cz GPS: N49.023328 E15.566334

Navštívená místa v okolí:
Církevní památkyJemnice - kostel sv. Stanislava
Církevní památkyJemnice - kostel sv. Víta


Zdroj: Samek, Bohumil. Umělecké památky Moravy a Slezska. 2, J-N. 1. vyd. Praha : Academia, 1999. ISBN 80-200-0695-8


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky