Černvír - krytý trámový most

Malebná moravská obec s dřevěným krytým trámovým mostem přes řeku Svratku, 15 km JV od Bystřice nad Pernštejnem


Typ:Technické zajímavosti cernvir2
Kraj:Vysočina
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Černvír
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.cernvir.cz
Návštěva:13.9.2009


Černvír je starobylá osada připomínaná již před r. 1285, kdy nad řekou Svratkou, v místě dnešního kostela, stávala pravděpodobně tvrz. A právě pod dnešním barokním, původně románským, kostelem byl na silnici do 5 km vzdálených Skorotic postaven roubený, šindelem krytý most. Řeka Svratka je v Černvíru na 58. kilometru od pramene a není ještě tak široká, jak ji známe například z Brna. Tomu odpovídá i délka lávky. Je dlouhá 32 m, široká 2,6 m a uprostřed je podepřena kamenným pilířem.
Přes Svratku najdeme ještě dnes kryté lávky v Prudké u Doubravníku a Švařci u Štěpánova nad Svratkou. Pod hradem Pernštejn se klene krytá lávka nad říčkou Nedvědičkou. Dříve byly i v Unčíně, Dalečíně a Strážku. Nejstarší doložený moravský krytý dřevěný most v Černvíru pochází z r. 1718. Tento letopočet je vysekán do dubového sloupku přibližně ve středu mostu na jeho dolní straně. Most je věšadlové příhradové konstrukce, sedlovou střechu na obou koncích uzavřenou valbičkami kryje na 24 krokvích štípaný šindel. Střecha je nesena 21 kolmými sloupky, které jsou uspořádány vždy v párech proti sobě.
Parapet-brlení je 1,5 m vysoký, nad ním je na obě strany 1 m vysoký průhled na Svratku. Na vnější i vnitřní straně parapetu jsou krátké šikmé opěry, které bývaly v minulosti často poškozovány. Žel i na dřevěnou mostovku - mezi její trámy - bývaly vozky odhazovány nedopalky cigár a cigaret, což jednou způsobilo dokonce požár mostu. Naštěstí byl rychle uhašen lidmi z nedalekého mlýna. Na roubeném mostě se na sklonku druhé světové války, 25. března 1945, odehrála i přestřelka mezi německou policií a místními partyzány.
Most z jedlového a dubového dřeva je v průměrné výšce 4 m nad hladinou Svratky. Byl často opravován, naposled v r. 1971, kdy byla kompletně zrekonstruována šindelová střecha. Značná část ostatního dřeva mostu pochází ještě z původní stavby. Vedle roubeného býval poblíž i ocelový most soustavy bailey, který je dnes nahrazen mostem železobetonovým. Vírská přehrada na Svratce dnes roubené lávky a mosty chrání před nebezpečím vysoké vody.Lokalizace na mapy.cz GPS: N49.445078 E16.346921

Navštívená místa v okolí:
Církevní památkyČernvír - kostel Nanebevzetí Panny Marie
Hrady, zříceniny, tvrzeZubštejn - zřícenina


Zdroj: www.libri.cz ; www.vysocina-news.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky