TRAMVAJÍ ÚDOLÍM KIRNITZSCHTAL


Lichtenhain-obec (0 km / 0 km) – Lichtenhainer Wasserfall-vodopád (1,5 km / 1,5 km) – Kirnitzschtalbahn-tramvaj (0,1 km / 1,6 km) – Bad Schandau-lázně (7,9 km / 9,5 km) – Bad Schandau-Nationalparkzentrum (0,5 km / 10 km) – Lichtenhainer Wasserfall (8 km / 18 km) – Kuhstall-skalní brána (1,5 km / 19,5 km) – Lichtenhainer Wasserfall (1,5 km / 21 km) – Lichtenhain-obec (1,5 km / 22,5 km)


Popis trasy :

Pohodový tramvajový výlet oblastí Saského Švýcarska zahájíme na parkovišti za obcí Lichtenhain, do které se dostaneme po silnici S154 ze Sebnitz na Bad Schandau. K parkovišti nás snadno zavedou ukazatele na Lichtenhainský vodopád. Odstavíme auto a vydáme se nenáročnou cestou po barevně neznačené udržované asfaltové silničce vedoucí stinným lesem do údolí Kirnitzschtal. Souběžně s asfaltkou teče menší potůček, který se vlévá do říčky Křinice (Kirnitz), podle níž získalo údolí své jméno.
Zhruba po půl kilometru se k naší cestě zprava napojuje červená turistická značka vedoucí z Lichtenhainu po tzv. Hörnelweg. Volným tempem sestoupáme po červené TZ do údolí, kde asfaltka ústí na hlavní silnici z Bad Schandau do Hinterhermsdorfu. Odbočíme vlevo a po pár metrech dojdeme ke konečné stanici lesní tramvaje Kirnitzschtalbahn a k odstavnému parkovišti, které je výchozím bodem pro výstup na skalní bránu Kuhstall.
Než nasedneme na tramvaj, popojdeme ještě pár metrů ke zdejší restauraci přimknuté ke skalní stěně, za níž z výšky několika metrů padá do údolí Lichtenhainský vodopád. Komerce zde zafungovala dokonale, neboť potok, na kterém se vodopád nachází, byl přehrazen a turisté si za menší obnos mohou nechat zvednout stavidlo, aby viděli vodopád v celé své kráse a síle. Při nedostatku vody je to jistě příjemný zážitek, nicméně bych to nechala na přírodě. Ale pokud budete trpěliví, některý z německých turistů to euro dřív nebo později zaplatí a vodopád spustí :-)
Vrátíme se k tramvajové zastávce a necháme se dovézt do 8 km vzdáleného lázeňského městečka Bad Schandau. Vystoupíme až v konečné stanici Stadtpark. Ve městě je spousta možností, kam se podívat, my osobně jsme si prohlédli lázně jako celek a navštívili velmi zdařilou interaktivní expozici NP Saské Švýcarsko v Nationalparkzentrum, jenž má své sídlo v samostatném domě v těsné blízkosti centra po pravé straně silnice ze Schandau na Drážďany. Až si město prohlédneme, vrátíme se tramvají zpět do konečné stanice Lichtenhainer Wasserfall, a protože jsme se dosud jen vozili, protáhneme si nohy výstupem na Kuhstall.
U odstavného parkoviště se nachází první rozcestník, od něhož se vydáme po kamenném mostě přes říčku Křinici po červeném puntíku směrem vlevo, který nás táhlým stoupáním dovede bez problémů až k výletní restauraci s názvem Gasthaus "Am Kuhstall". Vlevo od ní se majestátně vypíná mohutná skalní brána, která je součástí pozůstatků pomezního skalního hradu Neuer Wildenstein, patřícího kdysi i Berkům z Dubé. Z vrcholové plošiny impozantního přírodního útvaru je krásný výhled na okolní krajinu a lze na ni vystoupat buď pohodlnější cestou po schodech vedoucích dále po červeném puntíku nebo vlevo za skalní bránou ukrytým, kovovým schodištěm Himmelsleiter, jenž nás na vrchol dovede uzoučkou skalní rozsedlinou. Ze skalní plošiny pak budeme pokračovat směrem k Z, sestoupáme po schodech a můžeme odbočit vlevo do jeskyně Schneiderloch, z níž se pak stejnou cestou vrátíme pod schody a půjdeme rovně, abychom se vrátili k turistické chatě a od ní po červeném puntíku zpět k Lichtenhainskému vodopádu a již známou cestou na parkoviště v obci Lichtenhain.


Výškový profil :


Zajímavosti na trase :

Lichtenhainer Wasserfall

Lichtenhainský vodopád vznikl na potoce Lichtenhainer Dorfbach, který pramení v obci Lichtenhain a v údolí Kirnitzschtal se vlévá do říčky Křinice. Poprvé je písemně zmiňován kronikářem W.L. Götzingerem již r. 1812. R. 1830 byl potok přehrazen, aby nashromážděná voda po propuštění obohatila nepříliš silný vodopád, který tak má větší efekt. Vodopád je "spouštěn" za mírný poplatek každých 30 min za doprovodu hudby.

Kirnitzschtal

Malebné údolí říčky Křinice s pískovcovými skalami v oblasti zadního Saského Švýcarska. Ještě na poč. 19. stol. nevedla údolím žádná silnice, jen cesta podél Křinice, na níž se splavovalo dřevo. Dnes tudy vede vorařská naučná stezka. Bývalo zde několik mlýnů, z nichž Neumannmühle je zpřístupněnou technickou památkou. V r. 1898 byla v údolí zprovozněna lesní tramvajová trať vedoucí z Bad Schandau k Lichtenhainskému vodopádu.

Kirnitzschtalbahn

Lesní tramvajová trať vedoucí údolím říčky Křinice. Nachází se na území národního parku Saské Švýcarsko a spojuje lázeňské město Bad Schandau s výletním místem Lichtenhainer Wasserfall. Trať je dlouhá 8 km a do provozu byla uvedena r. 1898. Dráha je elektrická a část energie je získávána také ze solárních panelů instalovaných na střeše depa. Na trati jezdí od r. 1994 třívozové soupravy vozů Gotha.

Bad Schandau

Bad Schandau je malé lázeňské městečko na pravém břehu Labe nedaleko od českých hranic. Je považováno za nejstarší saské lázně. Dnes je zde možné navštívit Toskana Therme, termální lázně s několika baznény a saunami. Ve měste je botanická zahrada, městské muzeum a elektrický výtah vedoucí na vyhlídku nad labským údolím. Na náměstí byl r. 1705 postaven kostel Johanniskirche s kazatelnou vytesanou z jednoho kusu pískovce. Bad Schandau je vhodným výchozím bodem pro putování po oblasti Saského Švýcarska. V městském parku začíná historická lesní tramvajová dráha vedoucí údolím Kirnitzschstal k Lichtenhainskému vodopádu. Z přístaviště u řeky vyjíždějí po Labi pravidelné výhlídkové plavby.

Nationalparkzentrum Sächsische Schweiz

Informační centrum NP Saské Švýcarsko nabízí návštěvníkům především stálou interaktivní výstavu věnovanou zvláštnostem národního parku, doplněnou expozicí o zdejší kulturní krajině. Výstava je dvoujazyčná, v němčině a češtině a je doplněna audiovizuálními prvky. V centru se pořádají přednášky, semináře a projekty přibližující přeshraniční region Česko-saského Švýcarska. Součástí objektu je i kavárna s restaurací, nabízející především regionální speciality s využitím produktů ekologického zemědělství.

Kuhstall

Kuhstall (Kravín) je mohutná skalní brána nebo spíše tunel přírodního původu, jehož klenba je 11 m vysoká a prostora pod ní dosahuje šířky 17 m a délky 24 m. Název přírodního útvaru pochází pravděpodobně z dob třicetileté války, kdy zde lidé z okolí ukrývali dobytek před nájezdy drancujících vojsk. Skalní brána je součástí bývalého skalního hrádku Neuer Wildestein, založeného ve 14. stol. Vrcholová plošina brány je přístupná po schodišti a je z ní krásný výhled na krajinu Saského Švýcarska.



Zobrazení trasy na GPSies.com :



Zdroj: www.mapy.cz ; www.wanderpfade.de ; www.ceskosaske-svycarsko.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky