PO SVATÝCH SCHODECH NA SCHRAMMSTEINE


Schmilka-Hirschmühle-žst. (0 km / 0 km) – Schmilka-obec (0,5 km / 0,5 km) – Kleine Bastei-skalní vyhlídka (1,5 km / 2 km) – Heilige Stiege-schody (1,5 km / 3,5 km) – Schrammsteine-vyhlídka nad Breite Kluft (3 km / 7,5 km) – Schrammsteinaussicht-skalní vyhlídka (1,5 km / 9 km) – Ostrauer Mühle-kemp (4 km / 13 km)


Popis trasy :

Skalní skupina Schrammsteine, impozantně se zdvíhající nad pravým břehem řeky Labe, je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších turistických cílů v oblasti zadní části národního parku Saské Švýcarsko vyhlášeného r. 1990 na ploše 93 km2. Atraktivita Schrammsteinů a jejich snadná dostupnost se negativně projevuje na míře jejich návštěvnosti. V sezoně tu potkáte davy turistů a vzhledem k tomu, že některé úseky tras vedou po příkrých schodech, kovových žebřících a zúženými pasážemi, může to být na obtíž a v určitých místech se mohou tvořit zácpy. Zvažte proto raději dobu, kdy se do této magické krajiny skal chcete vydat.
Putování zahájíme v železniční zastávce Schmilka-Hirschmühle, kam se lze pohodlně dostat osobním vlakem z Děčína. Od zastávky sejdeme k řece a využijeme místní přívoz, abychom se přeplavili na pravý břeh Labe. Pokud jste z Čech přijeli na síťovou jízdenku českých drah Labe-Elbe, prokažte se jí na přívozu, měli by Vás v jejím rámci přeplavit zdarma. Jízdenka platí nejen na osobní vlaky, ale též na vybrané autobusy na území Čech i Německa a většinu přívozů.
Od přívozu se vydáme do centra obce Schmilka, jíž prochází silnice B 172 z Děčína do Bad Schandau. Vydáme se podél ní po zelené turistické značce TZ vlevo, tedy směrem do Žandavy (Bad Schandau). Asi po 600 m odbočuje z chodníku mezi domy vpravo do zalesněné stráně nenápadná a trochu zarostlá lesní pěšina. Lze ji velmi snadno přehlédnout, proto dávejte pozor. Úvodní výstup po přírodních schodech nám dá trošku zabrat, ale záhy budeme odměněni parádním výhledem do údolí Labe. Pěšina nás dovede na zpevněnou lesní cestu, po níž se vydáme pár metrů vpravo a záhy odbočíme po zelené TZ doleva na skalní vyhlídku Kleine Bastei se zmiňovanými výhledy.
Z vyhlídky budeme pokračovat po zelené TZ a prakticky přímou lesní cestou dojdeme na rozcestí, kde opustíme zelený pruh a vydáme se vpravo po zeleném puntíku. Po štěrkové cestě sejdeme až k rozcestníku u ústí rokle Heringsgrund, kde se setkáme se žlutou TZ, kterou budeme nyní následovat. Odbočíme tedy vlevo směr Heringsgrund/Heilige Stiege (Svaté schody) na stezku s vysokou vrstvou jemného pískovce, do kterého se nepříjemně boří nohy. Kdysi tudy vedla stará cesta, po níž se chodívalo ze Schmilky do kostela v Lichtenhainu. Odtud získala následující soustava schodů svůj název Heilige Stiege.
Nenáročné pozvolné schůdky se brzy mění v příkré kovové, které místy střídají žebříky. Schodů je cca 900, překonávají výškový rozdíl 190 m a otevírají se z nich překrásné výhledy na okolní skály. Na vyhlídkové plošině v horní části Heilige Stiege si trochu odpočineme, a poté budeme pokračovat stále po žluté po dalších schodech až na lesní rozcestí na vrcholu. Rovně vede žlutá TZ po Schrammsteinweg, vpravo modrá na Frienstein a my se vydáme vlevo po modré TZ cestou zvanou Zurückestieg, která vede po hřebeni Schrammsteinů a kromě bizarních skalních útvarů nabízí další úchvatné výhledy, především z vyhlídkové plošiny nad roklí Breite Kluft, odkud máte jako na dlani stolové hory Kaiserkröne a Zirkelstein na protějším břehu Labe.
Držíme se modré TZ, která nás cca po jednom kilometru dovede ke schodům Jägersteig. Seběhneme po nich dolů a v zápětí vystoupáme vpravo po schodech Wildschützensteig k vyhlídce Schrammsteinaussicht, k níž je nutné nad schody odbočit vlevo a pokračovat podél zábradlí po uzoučkém hřebínku skal až na nejzažší část. Výhled je skutečně impozantní. Až se trošku pokocháme, vrátíme se stejnou cestou ke schodům Wildschützensteig, ale protože smějí být používány pouze pro výstup, popojdeme ještě několik metrů rovně a odbočíme vpravo, kudy dojdeme zpět ke schodům Jägersteig, kde se napojíme znovu na modrou TZ a již známou cestou se vrátíme pod jednosměrné schody.
Pokračujeme dále po modré TZ až na rozcestí, kde se naše trasa kříží se žlutou TZ a se zeleným puntíkem. Budeme se držet puntíku, který vede chvíli souběžně se žlutou TZ, a vydáme se vpravo a v mírně pravotočivé zatáčce odbočíme vlevo, přičemž žlutá TZ pokračuje dál. Zelený puntík po pár metrech také opustíme a vydáme se vpravo po lesní cestě. Na rozcestí se napojíme na zelenou TZ a půjdeme po ní rovně. Cesta se hned stáčí vlevo a budeme-li pokračovat dál po zelené TZ, dojdeme bez problémů až do kempu Ostrauer Mühle, kde je možné za rozumný peníz přenocovat nebo na zastávce u kempu naskočit do autobusu, který nás doveze na nádraží v Bad Schandau.


Výškový profil :


Zajímavosti na trase :

Schmilka

Malebná saská obec s typcikými hrázděnými stavbami lidové architektury na hranicích s Českem leží na pravém břehu řeky Labe. Od r. 1973 je místní částí Bad Schandau. Vesnice vorařů, kameníků, uhlířů a lesních dělníků je vhodným výchozím bodem pro túry na Schrammsteine a Grosser Winterberg.

Kleine Bastei

Skalní vyhlídka v nadmořské výšce 276 m nad obcí Schmilka s impozantním 180° panoramatickým výhledem na údolí Labe a krajinu národního parku Saské Švýcarsko. Není tak známá jako vyhlídka Bastei a bývá zde o něco méně lidí. K vyhlídce vede ze Schmilky lesní cesta a schody se značným převýšením na krátkém úseku.

Heilige Stiege

Soustava kovových schodů a žebříků v oblasti Schrammsteine vedoucí z rokle Heringsgrund na cesty Schrammsteinweg a Zurückssteig. 903 schodů překonává výškový rozdíl 190 m, čímž se řadí mezi nejdelší v Saském Švýcarsku. Dříve se po nich chodilo ze Schmilky do kostela v Lichtenhainu, odtud pravděpodobně jejich název. Schody nejsou jednosměrné, ale doporučuje se spíše výstup. Cestou se nabízí krásné výhledy na krajinu národního parku.

Schrammsteine

Jeden z nejznámějších skalních pískovcových masivů v oblasti zadního Saského Švýcarska zdvíhající se nad pravým břehem Labe mezi Schmilkou a Bad Schandau. Silně zvětralý a členitý masiv dal skalám jméno (schrammen – česky roztrhnout, rozčlenit). Nacházejí se zde četné turistické stezky různé obtížnosti a jedinečné skalní vyhlídky. Jde též o oblíbený horolezecký terén.

Schrammsteinaussicht

Ve výšce 417 m n. m. se nachází jedna z nejznámnějších skalních vyhlídek v celé oblasti Saského Švýcarska. Vedou na ní kovové a dřevěné schody a žebříky a nabízí úchvatné výhledy především na skalní skupinu Schrammsteine, v níž se nachází. Vyhlídka je jištěná zábradlím a v sezoně zde bývá doslova narváno.Zobrazení trasy na GPSies.com :Zdroj: NP České Švýcarsko, NP Sächsische Schweiz : turistická a cykloturistická mapa 1:35 000. 1. vyd. Česká Lípa : Pro Eurokart vydala Geodézie On Line, 2011. ISBN 978-80-87380-48-2 ; www.wanderpfade.de ; www.ceskesvycarsko.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky