LANOVKOVÝ VÝLET ZE ŠTRBSKÉHO PLESA NA PREDNÉ SOLISKO


Štrbské Pleso-parkoviště (0 km / 0 km) – Štrbské pleso-rozc. (0,5 km / 0,5 km) – Štrbské pleso-jezero (0,2 km / 0,7 km) – Rázcestie pred Heliosom (1,3 km / 2 km) – dolní stanice lanovky Štrbské pleso-Solisko (1 km / 3 km) – horní stanice lanovky Štrbské pleso-Solisko (2 km / 5 km) – Chata pod Soliskom (0,2 km / 5,2 km) – Predné Solisko (0,8 km / 6 km) – Chata pod Soliskom (0,8 km / 6,8 km) – horní stanice lanovky Štrbské pleso-Solisko (0,2 km / 7 km) – dolní stanice lanovky Štrbské pleso-Solisko (2 km / 9 km) – Rázcestie pred Heliosom (1 km / 10 km) – Štrbské Pleso-parkoviště (1 km / 11 km)


Popis trasy :

Během dnešního výletu se projdeme kolem známého Štrbského plesa a vystoupáme na jediný zpřístupněný vrchol hřebene Solisek Predné Solisko. Jako výchozí bod zvolíme obec Štrbské Pleso. Do Štrbského Plesa vede ozubnicová železnice z Tatranské Štrby a pozemní lanová dráha ze Starého Smokovce. Výlet můžete začít stylově – jízdou jedním z těchto "vláčků". Přijedete-li do Štrbského Plesa autem, nechejte jej na placeném centrálním patrovém parkovišti v blízkosti turistického informačního centra a apartmánového domu Oliver. Parkovné je poměrně drahé, ale platí jak na Štrbském plese, tak v Tatranské Lomnici.
Z parkoviště se vydáme po silnici kolem stánků s občerstvením k informačním tabulím a od nich vpravo do kopce na křižovatku. Z ní stoupá přímo k jezeru pěší zóna vedoucí vlevo nad hlavní silnicí. Na břehu jezera se napojíme na žluto-červenou turistickou značku TZ a půjdeme po ní stále rovně až k hotelu Solisko, u nějž se střetávají turistické trasy všech barev. Cestou si prohlédneme pomník Jozefa Szentyványiho, zakladatele osady Štrbské Pleso a na informačních tabulích si přečteme základní informace k místu. K plesu míří od parkoviště několik cest a záleží jen na Vás, kterou zvolíte. Zabloudit určitě nemůžete, všude narazíte na směrovky, které vás bezpečně dovedou k cíli.
Na rozcestí pod hotelem Solisko se nám nabízí dvě možnosti. Zdatní turisté jistě zvolí cestu podél levého břehu plesa po modré TZ, která se na severní straně jezera prudce stáčí na SZ a vede až k Chatě pod Soliskom. Podle mapy trvá výstup 1,5 h. My, víkendoví turisté, si hned na začátku usnadníme namáhavý výstup a necháme se k Chatě pod Soliskom vyvézt lanovkou. Od hotelu Solisko se tedy vydáme zpět po pravém břehu jezera po žluto-červené TZ až k místu, kde se turistické trasy odklání vpravo od jezera k “Rázcestie pred Heliosom". Zde se trasy větví, přičemž my půjdeme vlevo po žluté TZ po asfaltové silničce až ke spodní stanici lanovky na Solisko.
Cestou po levé straně míjíme charakteristický hotel Patria ve tvaru štítu, dotvářející již mnoho let panorama Štrbského plesa a vyhlášené skokanské můstky. V pokladně pod lanovkou si zakoupíme jízdenky, pohodlně se usadíme na čtyřmístné sedačce a kocháme se úžasnými výhledy na Vysoké Tatry. Upozorňuji, že sedačky nejsou kryté a na vrcholu Soliska může být podstatně jiné, chladnější a deštivější počasí než dole u Štrbského plesa, proto doporučuji nejen teplé oblečení a pořádné boty, ale i pláštěnku. Nás na lanovce zastihl vytrvalý déšť a při zpáteční cestě dokonce bouřka s kroupami. Je dobré s touto možností počítat ;-)
V Chatě pod Soliskom se před výstupem můžete posilnit jak osvěžujícími/zahřívacími nápoji, tak dobrým jídlem. Od chaty již zbývá pouhý kilometr po červené TZ na vrchol Predného Soliska, ale nenechte se zmást. Výstup je poměrně náročný, převýšení velké a terén doslova balvanitý. Podle mapy byste jej měli zvládnout během hodiny. V mém případě to odpovídalo, ale na vrcholu Soliska jsem stanula dost hotová, nicméně nadšená :-) Sestup zpět k chatě je již hračka a zvládnete jej cca za 20 min. Opět můžete do Štrbského Plesa sjet lanovkou nebo se alespoň cestou dolů projít tatranskou přírodou po modré nebo žluté TZ a obejít Štrbské pleso tentokrát zprava. Lanovkáři se od dolní stanice lanovky vrátí stejnou cestou na “Rázcestie pred Heliosom" a odtud pokračují rovně po asfaltové silničce na centrální parkoviště.


Výškový profil :


Zajímavosti na trase :

Štrbské pleso

Nejznámější a nejnavštěvovanější ledovcové jezero ve Vysokých Tatrách v nadmořské výšce 1346 m. První zmínka o plese se objevuje r. 1644 v díle Davida Frölicha Bibliotheca seu Cynosura Peregrinantium. R. 1860 chtěli místní obyvatelé pleso vypustit, aby získali další pastviny. Od konce 19. stol. bylo jezero uměle zarybňováno a v zimě se zde lámal led, který byl tak čistý, že si jej žádali až v Berlíně, Vídni a Budapešti. V období glaciálu postupující ledovce formovaly tatranské doliny a tlačily před sebou masu suti. Po oteplení, cca před 10 000 lety, voda zaplavila morénový kotel Mlynického ledovce a vytvořila Štrbské pleso.

Hotel Patria

Charakteristický hotel na břehu Štrbského plesa považovaný za nejkrásnější ve Vysokých Tatrách. Nese jméno jednoho z tatranských štítů na pozadí scenérie tohoto jezera. Projekt hotelu vypracoval a v l. 1968-1973 realizoval český architekt Zdeněk Řihák. Hmotovou kompozici tvoří dvě stavby zastřešené sedlovými střechami sahajícími po zem s asymetricky uloženým hřebenem. Střecha vyššího objektu kopíruje svým sklonem svah Patrie a spolu s později vybudovaným skokanským můstkem se stejným sklonem dotváří krajinnou kompozici. Hřebeny obou objektů jsou navzájem kolmé.

Lanová dráha Štrbské pleso-Solisko

R. 2002 do provozu uvedená nová čtyřsedačková visutá lanová dráha s dolní stanicí u Štrbského plesa v nadmořské výšce 1386 m a horní stanicí v blízkosti Chaty pod Soliskom nacházející se 1814 m n. m. Jedná se o osobní jednolanovou dráhu oběžného systému s odpojitelným uchycením čtyřmístných sedaček. Převýšení lanové dráhy činí 430,6 m a trasu k Chatě pod Soliskom měřící 2070 m zdolá za 6,7 minut. Pohon lanovky je umístěn v dolní stanici, stejně jako hydraulický systém napínání.

Chata pod Soliskom

Nejmladší chata v Tatrách ležící na jižním svahu Predného Soliska v nadmořské výšce 1840 m. Její stavba začala současně se stavbou původní lanové dráhy ze Štrbského plesa na Solisko. Dokončena byla r. 1946. Jejím prvním provozovatelem byl František Bujak. V 60. letech minulého století se uvažovalo o zbourání chaty pro její špatný technický stav. Z této situace ji pomohli tatranští horolezci, kteří ji zrekonstruovali, a návštěvnost chaty opět vzrostla. Na úkor noclehárny byla zvětšena jídelna. Na jejím místě byla v r. 2003 postavena nová chata, jíž v současnosti provozuje Milan Štefánik.

Predné Solisko

Poslední vrchol (2093 m n. m.) v hřebeni Solisek ve Vysokých Tatrách, který vybíhá směrem na jihovýchod z rozsochy Kriváně ve Furkotském štítu. Od této rozsochy je oddělen turisticky průchodným Bystrým sedlem (2314 m n. m.). Jižně od sedla se zvedá k nejvyššímu bodu, kterým je Velké Solisko (2413 m n. m.), a poté klesá ke Štrbskému plesu. Hřeben Solisek od sebe odděluje Furkotskou dolinu na západě a Mlynickou dolinu na východě.Zobrazení trasy na GPSies.com :Zdroj: www.photoguide.cz ; cs.wikipedia.org ; sk.wikipedia.org ; www.vysoketatry.com ; www.lanovky.sk


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky