Svijany - pivovar
Jeden z nejstarších pivovarů v ČR založený již před r. 1564 v obci Svijany, 10 km Z od Turnova
Typ: | Pivovary | |
Kraj: | Liberecký | |
Umístění: | Mapa | |
Fotogalerie: | Svijany | |
Místa v okolí: | Místa v okolí | |
Web: td> | www.pivovarsvijany.cz | |
Návštěva: | 30.12.2016 |
První písemná zmínka o obci Svijany pochází z r. 1345, kdy patřily cisterciáckému klášteru v Hradišti nad Jizerou. Svijany sloužily klášteru jako hospodářské zázemí, nacházel se zde klášterní dvůr, při němž mniši již zřejmě vařili pivo a chovali vepře. Ti dali obci pravděpodobně i původní jméno Sviňany. V majetku hradišťských cisterciáků zůstaly Svijany do r. 1417. Od nich je získali Vartemberkové, kteří je drželi až do poč. 17. stol. Patrně za nich vznikl ve Svijanech pivovar, k němuž se váže zmínka z r. 1564 o tom, že získal právo várečné. Založen musel být tedy ještě před tímto datem a stal se tak jedním z nejstarších nepřetržitě fungujících pivovarů na našem území. V r. 1565 byla ves Svijany vydělena jako samostatný statek. V souvislosti s tím nechal Jaroslav z Vartemberka vybudovat na mírném návrší nad řekou Jizerou renesanční tvrz.
Po bitvě na Bílé hoře získali Svijany Valdštejnové, kteří zde hospodařili až do r. 1814. Za nich byla původní tvrz přestavěna na zámek a stavebně byl upraven i pivovar. R. 1820 přešly Svijany do majetku Rohanů a staly se součástí sychrovského panství. Pivovar vlastnili Rohanové do r. 1912, kdy jej koupil jeho dosavadní nájemce a sládek Antonín Kratochvíle. Jeho vnuk byl nucen pivovar v r. 1939 prodat, čímž se dostal zpět do vlastnictví Rohanů, kteří jej značně zvelebili a zmodernizovali. Těm byl ale po r. 1945 zkonfiskován a posléze znárodněn a stal se provozem Severočeských pivovarů, n.p.
Po převratu v r. 1990 přešel pivovar pod nově vzniklý státní podnik Pivovary Vratislavice nad Nisou, ale brzy se dostal do odbytové krize a hrozilo jeho uzavření. Zároveň v tomto roce vznikla dnes již tradiční akce Slavnosti svijanského piva, inspirovaná mnichovským Oktoberfestem. V r. 1997 byly Pivovary Vratislavice nad Nisou zrušeny, jejich právním nástupcem byla společnost Pražské pivovary a.s., která se s vedením svijanského pivovaru dohodla na prodeji, a tak se o rok později stala majitelem Svijan společnost Pivovar Svijany, s.r.o. Tehdy byly Svijany malým regionálním pivovarem dodávajícím pivo především do nejbližších hospod a restaurací s ročním výstavem cca 43 000 hl.
Odbytová krize byla díky týmu schopných lidí překonána a v r. 2000 investovala společnost prostředky do nákupu a modernizace zařízení. Od stejného roku proniká svijanské pivo nejen do okolních oblastí, ale také do Prahy. Novinkou v r. 2000 byl Svijanský rytíř a pivo prodávané v 5 l plechových soudcích. O rok později překonal roční výstav pivovaru hranici 100 000 hl, v r. 2005 došlo k transformaci firmy na akciovou společnost a výstav se ještě zdvojnásobil. V r. 2012 byla vybudována nová varna, která umožnila další zvyšování výroby. Rok na to odkoupila společnost zchátralý svijanský zámek a nechala jej za přispění EHP fondů zrekonstruovat. Zámek byl veřejnosti slavnostně zpřístupněn o tři roky později, od r. 2017 v něm funguje také zámecký hotel. V areálu pivovaru je již delší dobu provozována také pivovarská restaurace, první značková restaurace mimo Svijany byla otevřena v Radničním sklípku v Liberci.
Na výrobu svijanského piva se používají čtyři základní suroviny. Vlastní zdroj žateckého chmele si pivovar obstaral koupí podílu v družstvu v Polepských blatech na Úštěcku. Vyprodukované množství chmele pokryje veškerou spotřebu, přebytky pivovar dále prodává. Na svých chmelnicích také obnovil pěstování klasické, ale poněkud zapomenuté odrůdy poloraného žateckého červeňáku Osvaldova klonu 72, který se při posledním chmelení přidává do všech svijanských piv. Pouze z něj se vaří prémiový ležák 450. Slad na výrobu klasického ležáku plzeňského typu kupuje pivovar ze zavedených českých sladoven, které připravují slad tradičním humnovým způsobem, speciální slady dodává společnost Suflet. Voda kojenecké kvality se čerpá z pěti místních vrtů hlubokých cca 60-80 m. Kvasnice používané ve Svijanech mají označení S27 a skladují se ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském, odkud jsou dle potřeby dopravovány do pivovaru do propagační stanice, kde se množí v podmínkách klasického kvašení. Všechna svijanská piva jsou vařena klasickou technologií na dva rmuty, kvasí v otevřených kádích na spilkách a dozrávají v ležáckých sklepích. V sortimentu najdeme více jak tucet druhů piv, stěžejním je 11° Svijanský Máz, oblíbené jsou také 13° světlý Kníže a tmavá Kněžna, i hořký 12° Rytíř či 15° Baron. Řadu doplňuje klasická světlá výčepní 10° a také pivo pšeničné, nefiltrované a nealkoholické. Pivo není nijak chemicky ošetřováno ani pasterováno, o čemž se můžete přesvědčit při pravidelně pořádaných exkurzích. Dnes je pivovar Svijany jedním z největších nezávislých a ryze českých pivovarů u nás.
Hrubý Rohozec - zámek
Sychrov - zámek
Valdštejn - hrad
Valečov - zřícenina