Na Pomezí - jeskyně

Největší jeskynní systém v ČR vniklý rozpouštěním krystalického vápance, 8 km SZ od Jeseníku


Typ:Přírodní zajímavosti pomezi
Kraj:Olomoucký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: --
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.jeskynecr.cz
Návštěva:8.7.2007


Krasová oblast Jeskyně Na Pomezí nacházející se na severním okraji Jeseníků je tvořena vrstvami krystalických vápenců, které vznikly v období starších prvohor. Na malém území jsou zde vyvinuty výrazné povrchové krasové jevy, zejména škrapy, závrty, paleoponory, aktivní ponor a vývěr. Mnohem významnější jsou však krasové jevy podzemní. Jejich působením vzniklo v oblasti několik jeskyní.
Jeskyně Na Pomezí je z nich největší a je zpřístupněna pro veřejnost. Má rozsáhlý a komplikovaný systém puklinových chodeb. Jeskyně vznikla rozpouštěním krystalického vápence a je v ČR největším jeskynním systémem vytvořeným právě tímto způsobem. Nachází se zde mnoho mohutných členitých krápníků a kaskád, které se tvoří stékáním a usazováním rozpuštěných minerálů.
Podzemní systém Jeskyně Na Pomezí se nachází nedaleko obce Lázně Lipová, v oblasti Jesenicka. Jeskynní systém byl zčásti znám již v r. 1936, usuzuje se tak dle nápisu "Helmutova jeskyně, 1936", který byl objeven. Systém byl prozkoumán v r. 1949 a veřejnosti zpřístupněn o dva roky později. V r. 1955 byly dokončeny práce a jeskyně je od té doby otevřena v rozsahu, v jakém jej známe dnes. Návštěvník si může prohlédnout trasu o celkové délce přesahující půl kilometru.
Během návštěvy projdete Vstupním dómem, Ledovým dómem, Dómem u smuteční vrby, Římskými lázněmi či královským dómem, kolem Majáku, Klenotnice, šlehačkového vodopádu a kamenného srdce. Legenda praví, že kdo se ho dotkne, tomu se do roka splní jeho přání.
Dosud bylo objeveno asi 1000 m chodeb, z nichž 530 m tvoří návštěvnickou trasu. Jedná se o nejrozsáhlejší jeskynní systém tvořený v krystalických vápencích v rámci České republiky. V jeskyni je vyvinuta bohatá krápníková výzdoba, zejména stalaktity (rostoucí ze stropu), stalagmity (krápníky narůstající ze dna jeskyně) a nátekové formy. V oblasti lze předpokládat zatím neobjevené podzemní jeskynní systémy vázané na aktivní vodní tok.
Území nad jeskyněmi pokrývá většinou nepůvodní smrkový les. Pouze ve východní skalnaté části roste bučina s příměsí Javoru klenu. V okrajových partiích lesa se vzácně vyskytuje drobná kapradina Vratička měsíční. Jeskyně jsou významným zimovištěm u nás kriticky ohroženého vrápence malého a netopýra velkého. Lokalita je také útočištěm vzácnějších druhů pavouků. Jeskyně na Pomezí byla r. 1965 vyhlášena národní přírodní památkou zaujímající plochu téměř 14 ha.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.246114 E17.137899

Navštívená místa v okolí:
Města, lidová architekturaJeseník - lázně
Hrady, zříceniny, tvrzeJeseník - tvrz


Zdroj: www.ejeseniky.com ; foto přejato z www.portaljesenik.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky