Lenora - chlebová pec

Unikátní obecní chlebová pec z 1. pol. 19. stol. v bývalé sklářské obci Lenora, 20 km JZ od Prachatic


Typ:Technické zajímavosti lenorapec
Kraj:Jihočeský
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Lenora
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.lenora.cz
Návštěva:31.7.2013


Horská obec Lenora leží v kotlině na soutoku Teplé Vltavy a Řasnice na úpatí vrchu Ptáčník v chráněné krajinné oblasti Šumava. Vznik šumavské dělnické osady ležící v nadmořské výšce 786 m je těsně spjat s historií zdejší sklárny, která byla založena jako jedna z posledních v r. 1834 Janem Meyerem. Sklářská huť byla pojmenována po Eleonoře, manželce majitele vimperského panství Jana Adolfa Schwarzenberga. Název následně přejala i nově vzniklá osada, která se rychle rozrůstala. Kromě sklárny se v Lenoře dochovalo několik dalších významných technických památek. Patří mezi ně i unikátní veřejná obecní pec na chleba postavená v l. 1834-1837, která sloužila zdejším obyvatelům, kteří neměli dostatek prostředků na to, aby si doma vybudovali pec vlastní. Na pečení se obvykle domluvilo několik rodin najednou, aby se ušetřilo za otop. Do správně rozehřáté pece se potom nasázelo vykynuté těsto, které si hospodyně doma připravily, a zpět si odnášely dozlatova upečené chlebové bochníky.
Veřejné pece se běžně nacházely v obcích po celé Evropě, a to zejména v době středověku. Jen v Lenoře svého času fungovaly nejméně tři. Tam, kde veřejné pece nebyly, se chodilo péct za poplatek k rodinám, které pecemi disponovaly. Později se začaly objevovat i námezdné pekárny. V Čechách a na Slovensku se ve veřejných pecích v některých osadách peklo ještě na začátku 2. pol. 20. stol. Chlebová pec v Lenoře byla využívána dokonce ještě několik let po druhé světové válce. Pomalu však její využití ztrácelo na významu, 20. století udělalo z bochníku chleba běžné zboží v obchodech a pec začala chátrat. Od r. 1958 je obecní pec v Lenoře zapsaná jako nemovitá kulturní památka.
Impuls pro obnovu tradice pečení chleba v obecní peci dal v r. 1998 amatérský pekař a projektant Václav Mráz. Prvním krokem skupiny nadšenců byla nákladná oprava pece. V první fázi přispěl na rekonstrukci referát kultury Okresního úřadu v nedalekých Prachaticích a pomohla i Evropská unie. Ta z fondu malých projektů Phare zafinancovala stavbu přístřešku, kde se těsně před pečením připravuje těsto. Nemalou měrou pak pomohl také obecní úřad v Lenoře, který mimo jiné pronajal pec nadšencům v čele s Václavem Mrázem za symbolickou jednu korunu ročně. Na začátku r. 2000 založila skupina oficiální občanské sdružení nazvané Velká lóže pecařská, jehož heslem je: „To, co si my, občané, bez politických stran sami upečeme, to si také sníme.“ a hymnou se stala lidová píseň Pec nám spadla. Další rekonstrukci si pec vyžádala na podzim r. 2007.
Od obnovy pece se udržuje tradice veřejného ukázkového pečení chleba, které probíhá každou poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince přibližně od 9 do 13h. Den předem pekař připravuje kvásek na chleba. Brzy ráno pak musí pec roztopit nejčastěji tvrdým dřevem na potřebnou teplotu kolem 220°C. Mezitím si připraví těsto. Následuje vymetení žhavých dřevěných uhlíků z pece, pak se již sází do pece placky, housky a nakonec chleba. Atmosféra při pečení je ojedinělá, po vytažení to kolem pece voní čerstvým pečivem, které se rozdává na ochutnání. Pečivo z lenorské pece je zásadně neprodejné a je rozdáno zdarma všem účastníkům veřejného pečení. Mouku i dřevo získává sdružení od sponzorů. Pekařské výrobky jsou také nositeli regionální značky „Šumava originální produkt“. Poslední sobota v měsíci červenci již tradičně patří Lenorské slavnosti chleba. Každoročně vedle pečení chleba probíhá mnoho dalších doprovodných lákavých akcí.
Drobná nízká stavba obecní pece se nachází v centru obce u hlavní silnice vedoucí do Volar a je veřejně přístupná. Zděnou, bíle omítnutou pec kryje šindelová střecha, jíž prochází komín chráněný zdobným kovovým krytem. V těsné blízkosti pece stojí dřevěný přístřešek s posezením, kde je možné upečený chléb v klidu konzumovat. Ve štítu přístřešku je tabule s nápisem: „Poutníče či dělný člowěče, postůj! Dej spočinouti swým snaweným oudům, neb toto jest to jedinečné, Bohu milé místo, kde možno jest za pecí se wáleti.“ Na údržbu pece je možné přispět do připevněné kasičky. Podobných pecí bývalo v obci několik, jiná zachovaná pec se nachází také v původně sklářské osadě Sidonii na Zlínsku.



Lokalizace na mapy.cz GPS: N48.92184 E13.79639

Navštívená místa v okolí:
Technické zajímavostiLenora - rechle
Muzea, galerie, výstavyLenora - sklářské muzeum


Zdroj: Informační leták obce Lenora ; Informační tabule v místě ; Pešta, Jan. Encyklopedie českých vesnic. Díl II, Jižní Čechy. 1. vyd. Praha : Libri, 2004. ISBN 80-7277-147-7 ; www.sumavanet.cz ; www.rozhlas.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky