Horná Lehota - kaštiel

Renesanční kaštiel rodu Abaffy z konce 16. stol. v obci Horná Lehota, 10 km SV od Dolného Kubína


Typ:Zámky a zámecké stavby hornalehota
Kraj:Žilinský (Slovensko)
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Horná Lehota
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.hornalehota.net
Návštěva:2.6.2011


Obce Horná a Dolná Lehota vznikly původně jako jedna ves ve 14. stol., která se formovala jako součást rozlehlého hospodářského sídelního útvaru pro potřeby panstva na Oravském hradě. Mezníkem ve vývoji Horné Lehoty byl příchod šlechtice Jána Abaffyho na Oravu. Fraňo Thurzo ho přijal za kapitána Oravského hradu a r. 1582 mu dal do užívání Hornú Lehotu. Za věrné služby ji r. 1587 získal do vlastnictví. Po smrti Jána Abaffyho přešel majetek na jeho syna, který vstoupil do služeb Juraja Thurzu a stejně jako jeho otec byl kapitánem Oravského hradu. R. 1599 získal donační listinu na hornolehotský majetek pro sebe a pro své syny. Na konci 16. stol. si Abaffyové postavili v Horné Lehotě kaštieľ. V té době bylo v obci sedm domů, z toho jeden opuštěný. Juraj Abaffy dal nad obcí pro potřeby své rodiny postavit kostelík s rodinnou hrobkou.
Horná Lehota ležela na strategicky a hospodářsky důležité cestě, která byla spojnicí mezi uherskými hornickými městy a polskými trhovými středisky. V době válek a stavovských povstání tu často tábořilo královské vojsko a Abaffyové pak žádali od panovníka vyrovnání za újmy, které způsobili vojáci. Nepokojné 17. a poč. 18. stol. krutě dolehlo na obyvatele, kteří si zachraňovali život útěkem do lesů. Jejich usedlosti byly vypáleny a pomoci se jim nedostalo ani od majitelů panství. V r. 1797 byla zasažena bleskem jedna z dřevěnic, od které se požár rozšířil na celou ves. Pohromou byly i povodně v l. 1808 a 1813. Další ranou se stala morová epidemie v 70. letech 19. stol. a další ničivý požár v r. 1908.
Renesanční kaštieľ na dolním konci obce nechal pravděpodobně postavit Juraj Abaffy. Na svou dobu se jednalo o velmi moderní a honosné sídlo. Předpokládá se, že kaštieľ byl dokončen na poč. 90. let. 16. stol. Jedná se dvoupodlažní budovu s výraznými nárožními arkýři a šindelovou střechou. Z původní renesanční stavby se zachovaly zbytky kamenných detailů. Ústřední trakt obsahuje oválný rizalit, na který navazují diagonálně řešená křídla. Později byl barokně a empírově přestavěn. Kaštieľ je označován jako nejseverněji situovaná kulturní památka typu italské renesance na světě. Rodovým majetkem byl kaštieľ až do r. 1922. Po r. 1945 z něj byla již ruina, kterou teprve r. 1989 převzala obec Horná Lehota. V l. 1991-1993 byl objekt zrekonstruován a využíván jako exkluzivní motel a restaurace. Dnes již bohužel není využívaný a pomalu chátrá.Lokalizace na mapy.cz GPS: N49.256269 E19.394866

Navštívená místa v okolí:
Církevní památkyLeštiny - artikulární kostel
Zámky a zámecké stavbyMokraď - kaštiel
Hrady, zříceniny, tvrzeOravský hrad - hrad


Zdroj: www.kastiel.org ; www.hornalehota.net


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky