Blatiny - pražírna kávy

Malá soukromá pražírna kávy v obci Blatiny, 18 km JZ od Poličky


Typ:Technické zajímavosti blatiny
Kraj:Vysočina
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Blatiny
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.hofr.cz
Návštěva:18.7.2000


Pražírna kávy Hofr byla založena v r. 1990 jako rodinná firma Kašparových, kteří se do kraje dostali jako provozovatelé rekreačního zařízení. V Blatinách s necelými 50 stálými obyvateli si postavili dům a začali se ohlížet po možnostech soukromého podnikání v chráněné krajinné oblasti. Spolu s přáteli se pustili do výroby kávy - jméno dostala podle dvou tehdejších společníků - Honzy a Franty. O zpracování kávových zrn je poučil odborník z podniku, který se pražením kávy zabýval několik desetiletí v Jihlavě. Majitelé začínali v malém, pracovali nepřetržitě na dvě směny a provizorium s málo výkonnými stroji nahradila brzy malá pražírna. Po sametové revoluci byla v obchodech velmi malá nabídka kávových výrobků, proto vznikaly malé pražírny, a dařilo se jim. O pět let později byla otevřena i kavárna s možností ubytování. Atrakcí pro turisty se rodinná pražírna stává v posledních letech, kdy se káva praží už jen jednou za měsíc. V Česku se začali prosazovat světoví výrobci kávy a s přibývajícími supermarkety mizely malé obchody, které byly hlavními odběrateli kávy Hofr. Nyní se měsíčně praží 500 až 600 kg zelené kávy. Když firma začínala, bylo to i 8 tun. Kromě sousední kavárny nyní pražírna zásobuje už jen několik maloobchodů a hospod. Pokud turistům čerstvá káva z Vysočiny zachutná, mohou si ji objednat a dostanou ji poštou.
Asi jediná pražírna kávy na Vysočině, která je v provozu 17. rokem, je skryta ve venkovském domku. Originální kávu HOFR upravenou podle různých receptur a praženou z nejkvalitnějších zelených zrn Arabica, lahodné, plné chuti a aromatické vůně, můžeme ochutnat v kavárně. Kávu dostaneme např. se šlehačkou a čokoládou, se zázvorem a medem nebo třeba s kokosovým mlékem. Přikusovat můžeme domácí kynuté buchty.
Káva Hofr vzniká smísením pěti druhů kávy - zelená zrna pocházejí z Jižní Ameriky a Indie. V bubnu se směs praží asi 20 minut při teplotě 200°C. Pražení nesmí být prudké, jinak by se zrna usušila. Doba závisí na vlhkosti zelené kávy. Pak se horká zrnka chladí. Před mletím zůstávají dva až tři dny ve zracích silech. Na menší balení má firma stroj. Kilová a půlkilová balení se dělají ručně a jsou určená spíše do hospod nebo pro ty, kteří odebírají kávu ve větším množství.Lokalizace na mapy.cz GPS: N49.655905 E16.094863

Navštívená místa v okolí:
Hory a rozhlednyBuchtův kopec - vrch
Přírodní zajímavostiČtyři palice - skalní útvar
Přírodní zajímavostiDrátenická skála (Dráteničky, Drátník) - přírodní památka
Přírodní zajímavostiVelké (Milovské) Perničky - skalní útvar


Zdroj: text přejat z gurman.centrum.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky