Právě je 19 úno 2017, 19:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ostaš
PříspěvekNapsal: 14 kvě 2009, 21:07 
Offline

Registrován: 13 kvě 2009, 10:05
Příspěvky: 108
Bydliště: Mladá Boleslav
Je to tam, kde se líbí Maxovi - na Náchodsku mezi Teplickými skalami a Broumovskými stěnami, ale on tenhle nádhernej kopec s dvěma pěknými skalními labyrinty nejmenuje. Zde tedy mnou vytvořená charakteristika tohoto, pro mě až mystického, místa.
Na severovýchodě Čech v broumovském výběžku se nachází Chráněná krajinná oblast Broumovsko. Její název je , jak jinak, odvozen od nejvýznamnějšího města této lokality Broumova. Dominantou celého kraje je však stolová hora Ostaš. Z dálky má tvar nízkého širokého klobouku, jehož pravidelnost je až zarážející. Téměř celý je pokrytý lesním porostem a jen z některých úhlů můžeme pozorovat strmé a místy až přečnívající skály. Jméno Ostaš pochází od křestního jména Eustachius neboli Eustach, staročesky Ostach či Ostaš. Svatý Eustach byl patronem lovců a patrně míval v těchto končinách kapličku či obrázek. Historie Ostaše je sama o sobě velmi zajímavá. První zmínka je již ve Starých letopisech českých. „Léta páně 1421 v úterý po Božím těle Slezáci vtrhše do Čech, město Polici vypálili, a potom po dvou nedělích město Úpici též vypálili; jak staří předkové o tom rozprávěli, že mnohé lidi v Polici zamordovali, jazyky jim vyřezávali, a mnozí, kteří mohli, do Vostaše utekli, a tam jsouce vyzrazeni byli, a dolů ze skal házeni; panny a ženy za vlasy věšeny na dříví (stromy), dolů házeny a mordovány.“ Dodejme jen, že se jednalo o husitské obyvatelstvo a že Slezané bojovali na straně císaře Zikmunda.
Ostaš je typická stolová hora vysoká 700 metrů, členěná na dvě části zlomem dvou ker. Na úbočí vyšší kry se tyčí skalní město Horní labyrint, na nižší kře, která je na zlomu o sto metrů pokleslá, leží rozsáhlé skalní uskupení Dolní labyrint. Krásným údolím říčky Klučanka je hora Ostaš oddělena od sousedního nižšího kopce Hejda, který je také pokryt množství skalních útvarů. Dolní labyrint se nachází více při úpatí hory a je položen severozápadním směrem. Skalní bloky tu nesou svá jména podle tvarů, kterými leccos připomínají. Jeho centrální dominantou je tzv. Kočičí hrad. Tato skalní část je více členěná a i cestičky mezi jednotlivými bloky jsou úzké tak, že jimi projde opravdu snad jen kočka. Druhý, Horní labyrint se rozkládá na vrchní části kopce a je směřován více k jihovýchodu. Toto skalní bludiště není sice tak rozmanité svými tvary, ale zase nás svými pěšinkami dovede až na samý vrchol, kde je z Krtičkovy vyhlídky, či Frýdlantské skály výborný výhled do širokého okolí. Lze spatřit Javoří Hory, nedaleké Teplicko-adršpašské skály, hradbu Broumovských Stěn, polské Gory Stolowe. Za jasného počasí můžeme vidět čnít z krkonošského masivu i nejvyšší horu naší republiky - Sněžku.
Lesy, které Ostaš pokrývají jsou smíšené, proto se zde daří i drobnému lesnímu porostu, jako jsou borůvky a maliny. Zem pod stromy na mnoha místech pokrývá koberec trávy, která je jasně zelená v každém ročním období. Na dotek hebká, láká k ulehnutí a meditaci. Skalní bloky zde nabízejí hnízdiště několika druhům dravců. Zvláštností však je, že ač je tu zdravý les, houbaři se zde moc nenabaží. Houby tu sice rostou, ale magnetismus hory jejich počty zvláštním způsobem limituje. Ostaš není zajímavý jen v letním období. V zimě, když je vše pod silnou vrstvou sněhu, kterého tu bývá i víc než jeden metr, působí námrazou obílené skalní útvary impozantně a magicky. Při zimní inverzi jsou výhledy jasnější a pocity z dálek hlubší. Návštěvníka pak většinou nic neruší – to je odměna za výstup po pás ve sněhu neprošlapaným terénem.http://fotoalba.centrum.cz/~$9876990~0d ... 28&psize=2
Vedle přírodních zajímavostí má Ostaš také svoji „společenskou základnu“. Na úpatí hory se rozprostírá chatová osada, která nabízí jak ubytování, tak i občerstvení v příjemném chládku lesa. Nenabízí však pouze občerstvení pro náhodné turisty, ale také společenské akce: soukromé oslavy, pálení čarodějnic, či firemní párty. Místo si oblíbili i tématické spolky jako jsou například horolezci, cyklisté, či trampové.
Při pohledu na stolovou horu pociťujeme zvláštní pocit pokory před něčím, co tady je tisíce let a ještě dlouho po nás bude. Nabízí nám sportovní vyžití, odpočinek, relaxaci, setkávání se starými přáteli a také potkávání přátel nových. Pro mě se stal Ostaš srdeční záležitostí a výstup na ní každoroční radostí. Řečeno slovy básníka: „Domova lesy, cíl nejdražší.“(Wang Wei)

Zde mapa:
http://www.mapy.cz/#x=137133824@y=13768 ... _160384897


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ostaš
PříspěvekNapsal: 15 kvě 2009, 06:50 
Offline
Administrátor

Registrován: 21 led 2009, 17:08
Příspěvky: 666
Bydliště: Středočeský kraj
Tam se budu muset určitě vypravit, z Broumovského výběžku mě osobně nejvíc uchvátily Adršpašsko-teplické skály se zatopeným lomem (či pískovnou?). Dva roky po sobě jsem tam byla se školou, spali jsme poprvé na Zděřině a podruhé v Bučnici. Náš učitel byl velký cestovatel, jel na kole kolem světa a Broumovským výběžkem nás tentkrát pěkně protáhl, ale na Ostaš zapomněl. Vidím, že to byla škoda. Ale jeho siluetu si pamatuju dobře, je nezaměnitelná.

_________________
Didi http://www.toulkypocechach.com


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ostaš
PříspěvekNapsal: 15 kvě 2009, 15:22 
Offline

Registrován: 13 kvě 2009, 10:05
Příspěvky: 108
Bydliště: Mladá Boleslav
Zděřinu znám - tam jsme si jednou dávali pivo :lol:
Jinak ten zatopenej lom je v Adršpašských skalách, ale ty já pro strašlivé návaly turistů navštěvuju jen v zimě a to ta pískovna není tak pěkná :cry:
Mnohem hezčí a míň navštěvované jsou Teplické skály (blíž k Teplicím nad Metují), kde se lze i v létě zkoulovat (sněhem! :lol: ) v hluboké skalní průrvě zvané celkem trefně Sibiř.
Jsou tam ukryty i trampské sruby, jejichž vyzrazení se trestá srašlivánsky, strašlivě (nikdo neví jak, ale ukazovat kdekomu se nemaj :-) ).
Na Ostaši (ten Ostaš!) je taky pár trampských kempíků, ale hlavně jsou tam bezkonkurenčně nejhezčí výhledy na sever republiky!
Kdo nebyl na Ostaši, jako by ani nebyl :D !

Pavouk


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ostaš
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2009, 22:01 
Offline
Administrátor

Registrován: 21 led 2009, 17:08
Příspěvky: 666
Bydliště: Středočeský kraj
Na Zděřině je teď nějaký klub, kde se pořádají různé pářky, že? Náhodou jsem na to narazila na netu a dost mě to překvapilo a nedá se říct, že potěšilo. Já tam byla v roce 1999 a to byl ještě problém si tam uvařit čaj. Správce tehdy nebyl moc vstřícný, nebyl tam žádný bufet, nic. Instantní polévky jsme si zalívali horkou vodou a čaj si vařili na ohni. Ale byl to můj nejúžasnější školní výlet!
Na Sibiři jsem také byla a rozhodně jsem neopomněla ani to koulování :D Tenkrát to byla strašná sranda a blažený oddech od sluníčka, protože celý pobyt jsme snášeli neuvěřitelně vysoké teploty.
A prozrazení srubů je očividně opravdu trestá strašlivě, protože o žádném nevím :D Ale kdo nic neví, nic nepoví.
Ten Ostaš musím někdy napravit, ale člověk má tolik plánů a tak málo času... :cry:

_________________
Didi http://www.toulkypocechach.com


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ostaš
PříspěvekNapsal: 22 kvě 2009, 22:16 
Offline

Registrován: 26 úno 2009, 10:00
Příspěvky: 444
Bydliště: Jižní Morava
Ostaš a Broumovské stěny jsou také naše srdeční záležitost a rádi se do těchto míst vracíme. Ádr je moc profláklý, taková komerce..., leda zima nebo podzim, jak píše Pavouk. ;) Teplické o něco lepší (Lokomotiva, Mušketýři..., kam se musí člověk vydrápat, mají své kouzlo a nikoho tam moc nepotkáte, Sibiř jasnačka...). Ostaš je kapitola sama o sobě, ale za návštěvu, a třeba i rozjímání 8-), stojí i Kočičí hrad, kam trampíci určitě také rádi, a z Ostaše jako by kamenem dohodil (alespoň my jsme tam pár trampíků v minulosti potkali) a do Sluje Českých bratří šupem dolů... :lol: Broumovské stěny a také navazující Stolové hory v Polsku mají skutečně své kouzlo. Broumovky považujeme za takový "highlight" tohoto kraje. Lidí, i v sezóně, moc nepotkáte, krásné skály, skalní hřiby, vyhlídky s nádhernými výhledy, kamenná zoo... Skvělé místo pro relax. :idea: My do těchto míst jezdíme už mraky let, naposledy v loňském roce, a určitě se sem brzy zase vrátíme. Kdo nezná, vřele doporučuji. :P

_________________
Jirka
http://www.ivcajirka.estranky.cz


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ostaš
PříspěvekNapsal: 08 pro 2012, 17:58 
Offline

Registrován: 13 kvě 2009, 10:05
Příspěvky: 108
Bydliště: Mladá Boleslav
Opět jsme byli na Ostaši a Broumovkách, tentokrát v pěkném zimním počasí.
Vandropis: http://pavouckej.wz.cz/012_012a_ZT_Hvezda.htm
a fotky http://pavouckej.rajce.idnes.cz/Vandr_n ... ocniku_ZT/
Prostě to tam nemá chybu!


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ostaš
PříspěvekNapsal: 14 pro 2012, 13:38 
Offline

Registrován: 14 úno 2011, 09:43
Příspěvky: 37
krasny fotky, ja uz su moc pohodlna na vandrovani v takovemto pocasi, ale fakt teda ta romantika z fotek primo cisi:)

a nevim proc mi jmena vandrovniku pripomeli pisnicku "ruzo, ruzo, ruzo, ruzo, tak te vymenit za rum by bylo zuzo" :D


Nahoru
 Profil Poslat soukromou zprávu  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz
Xbox 360 by Scott Stubblefield