Právě je 19 úno 2017, 19:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Čtyřkolky
PříspěvekNapsal: 15 kvě 2009, 11:08 
Administrátor

V poslední době se staly velkým hitem čtyřkolky. Je to takový malý svižný cestovní traktůrek, se kterým se dá hezky pobavit, ale taky dost uškodit. I já kouzlu čtyřkolek podlehla a loni na dovolené si to zkusila. Zážitek to byl skvělý, s přítelem jsme si půjčili robustnější pracovní čtyřkolku, která lépe drží na silnici a není tak rychlá. Nejezdili jsme na okruhu, ale naplánovali jsme si na čtyřkolce pěkný výlet na větrný mlýn v Olomouckém kraji. Pokud člověk dodržuje určitá pravidla, nevidím na tomto sportu žádné minus.
Problém nastane, když se nějaký neurvalec vrhne se čtyřkolkou do chráněné oblasti, ničí cesty, porost, plaší zvěř i lidi. Takové chování nechápu. Vím, že řádit tímto způsobem na uzavřeném okruhu není košér, ale více ohleduplnosti by jistě neuškodilo. Zrovna při mé návštěvě PP Kovárské stráně jsem takový šok zažila. U cesty jsem měla odstavené kolo a fotila jsem kytičky, když se přiřítila parta tří čtyřkolkářů, prášilo se za nimi, dělali strašný hluk a zkoušeli, jak velký svah je čtyřkolka schopná vyjet...

Jezdili jste vy někdy na čtyřkolce? Jaký na tento sport máte názor?

Profil Poslat soukromou zprávu  

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřkolky
PříspěvekNapsal: 15 kvě 2009, 18:43 

No, s tímhle tématem jsi u mě Didi ťala do živého. Mě osobně čtyřkolkáři vesměs vaděj - nepotkal jsem nikde žádného, který by jel ohleduplně (ať už na silnici, či v přírodě) i ve městě jezdí jak prasata a mě jednou jeden sundal z kola a ani se neohlíd, jak na tom jsem. O jejich přičinění v přírodě je na netu už spousta článků a specielně trampové čtyřkolkářům nemůžou přijít na jméno. Zatímco trampi jsou v lese na kempu ochranáři odchyceni a pokutováni, čtyřkolkáři vesele brázdí svahy a stráně a nikdo je nechytí a nepokutuje - vždycky ujedou. Jako dobré srovnání přístupu ochrany přírody ke čtyřkolkářům a trampům myslím slouží tento starší článek, viz úryvek:
"Za přespávání v Klokočských skalách udělila trampům pokuty Česká inspekce životního prostředí. Každý z osmi přistižených musí zaplatit 2000 korun," dodal Mocek.
Několik mladých motorkářů se projíždělo pod Kozákovem mimo silnice. Pro svůj sport si vybrali druhou zónu chráněné oblasti v okolí Prackova a Záhoří. Strážce je potrestal blokovou pokutou 1000 korun. "Motorkářům jsme navíc doporučili terén, kde mohou jezdit legálně," uvedl Mocek.

Prostě trampíci tím, že spali pod skálou poškodili přírodu víc než čtyřkolkáři brázdící terén CHKO. Tady už fakt předtává rozum stát.
Proto já po svých zkušenostech říkám čtyřkolkám a hlavně jejich neurvalým majitelům NE!

Pavouk

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Čtyřkolky
PříspěvekNapsal: 16 kvě 2009, 22:15 
Administrátor

Naprosto tě chápu, po takové zkušenosti bych vůči tomuto sportu měla také averzi. Ukázka ze článku, jakkoli nelogická, ukazuje pouze běžnou (a nespravedlivou) praxi, nad kterou se člověk může leda vztekat. Jak píšeš, u čtyřkolkářů je největší problém ten, že je ochranáři jednoduše nedohoní. Těžko říct, co by v tomto případě připadalo v úvahu jako účinné řešení. Vyšší pokuty by podle mě nezafungovaly, častější dozor ochranářů je podle mě nemožný a už vidím, jak by si neúspěch v chytání čtyřkolek kompenzovali třeba právě odchytem trampů.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina