Právě je 19 úno 2017, 19:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Co je geocaching?
PříspěvekNapsal: 05 bře 2009, 08:15 
Administrátor

V poslední době se stává čím dál modernějším zájmem geocaching. Je to hra na pomezí mezi turistikou a sportem, jejímž účelem je podle souřadnic GPS hledat ukryté cache, tedy schránky s drobným obsahem. Tato hra vhodně kombinuje jistou dávku dobrodružství, schopnost orientace v terénu dle navigačního systému GPS a nápaditost, se kterou vymýšlíte, co do cache schovat a kam. Cache se ukrývají většinou na turisticky méně navštěvovaná místa, avšak přesto velmi atraktivní. Po nalezení schránky můžete její obsah vyměnit a nalezený předmět si nechat nebo si jej jen prohlédnout a vrátit. Součástí cache je též deník, tzv. logbook, do kterého se nálezce zapíše.

Má někdo z vás s geocachingem zkušenosti? Někdy bych to docela ráda vyzkoušela, ale chtělo by to nějakého zkušenějšího geocachera k tomu, abych se mohla od někoho učit. Přeci jen přečíst si informace na webu a vydat se do terénu je asi rozdíl.

Více o geocachingu na Wikipedii

Profil Poslat soukromou zprávu  

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Co je geocaching?
PříspěvekNapsal: 07 bře 2009, 00:58 

Já jsem cachky nikdy osobně nehledal. Mám ale několik kamarádů a známých, kteří se geocachingu věnují. Jeden je takový maniak, že najde asi přes 200 cachek ročně, ani přesně nevím. Občas mi vykládají zážitky, které by člověk při běžném toulání přírodou asi nezažil. Můj názor je ten, že je to skvělý způsob, jak vytáhnout některé lenochy ven do přírody. :D

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 08 bře 2009, 11:54 
Administrátor

Kamarád se tímhle sportem začal zabývat nedávno a je strašně nadšený. Připadá mi, že geocaching dokáže zaujmout i lidi, kteří se turistice normálně absolutně nevěnují, což je úžasné. Bylo mi slíbeno, že se můžu někdy přidat, tak jestli se mi to aspoň jednou podaří, určitě vám sdělím své zážitky.

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 07 srp 2012, 17:07 

No, pravda, za sebe musím říct, že až tak nadšený z nájezdů geokačerů nejsem. Ne, že bych si chtěl uzurpovat přírodu jen pro sebe, ale čím míň lidí se v přírodě vyskytuje, tím dýl ta příroda vydrží. No a kešky jsou dost často na méně přístupných místech a občas je v nich (i kolem) docela pěknej bordel a humus. Takže argument, že to aspoň vytáhne lenochy do přírody je kontraproduktivní. Ti lenoši nemají zájem o přírodu, ale jsou posedlí (samo, že ne všichni) hledáním kešky, rozkopávají hrabanku, dlabou skalní dutiny atp. Viděl jsem na vlastní oči totálně rozrytou půdu u paty skály a keška byla v puklině 2m vedle. V kešce (plastová krabička) byl humus největšího kalibru... Mě to prostě přijde jako další blbá zábava poškozující přírodu - stejně jako čtyřkolky a terénní motorky, či kola. Proti slušným geokačerům nic nemám, ale bohužel ta snadnost hledání pomocí GPS k tomu táhne leckoho :-(.

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 28 říj 2012, 19:29 
Administrátor

Je prostě pravdou, že se všichni kačeři nemohou házet do stejného pytle a že těch slušných je určitě míň. Pokud to někdo hraje jen kvůli tomu, aby měl co největší počet krabiček, je to o ničem a věřím, že o přírodu mu jde až na posledním místě. Mně osobně to připadá jako milé zpestření výletu, pokud keška někde cestou je, seberu ji (taky ne vždy, někdy vyloženě nemám náladu si tím výlet kazit), když ne, netrápí mě to. GPS nemám, když už kešky sbírám, tak podle vytišených Google map. Že mohou být kačeři hodně neohleduplní jsem se také přesvědčila, na druhou stranu třeba pro rodiče s dětmi mi to přijde jako vcelku hezká zábava. Bohužel záleží jen a jen na člověku, jakou škodu při téhle hře nadělá :(
Možná i z podobných důvodů se začíná rozšiřovat hra Geocheckpointing, při níž se místo kešek "sbírají" kartičky s kódem, jejichž smyslem je, aby byly zcela viditelně umístěny právě pro to, aby se nic nerozebíralo, neničilo apod.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina