Právě je 19 úno 2017, 19:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Moje první zkušenost s horolezectvím
PříspěvekNapsal: 28 led 2009, 18:55 
Administrátor

Protože je v mých oblíbených Jizerkách spousta skal, věží, balvanů apod., chtěla jsem si poprvé v životě zkusit ten pocit, když zdoláte "nepřekonatelnou" výšku a stanete na vrcholu s úžasným ojedinělým rozhledem do krajiny. A tak posilněna shlédnutím filmu Jak dostat tatínka do polepšovny, vyrazila jsem s kamarády horolezci k poměrně malému skalisku nad obcí Bílý Potok. Nebylo to horolezčení v pravém slova smyslu, šlo jen o bouldrování (lezení krátkých úseků zpravidla bez jištění a nízko nad zemí). Na skalku jsem vylezla vcelku bez problémů, ale cesta dolů byla neslavná a dlouhá, ale přežila jsem :-)

Druhý pokus o lezení jsem absolvovala na umělé stěně v Hejnicích. Ty úplně kolmé nebo jen trochu nakloněné roviny s barevnými úchyty všech velikostí jsem skutečně nezvládala. Kamarádi mě navlékli do sedáku, přivázali na lano, zajistili a lez. Tak jsem lezla... S vystrčeným zadkem, narvaná v lezečkách a zoufalá při každém těžším kroku :-) V očích zkušených horolezců jsem byla naprosté dřevo a tak jsem to zhruba po hodině vzdala.

Říká se do třetice dobrého i zlého... Byla to už pořádná skála, nějaká 4B tuším, a na ní jsem opravdu sáhla na dno svých možností. Pravidelně nesportuji, tudíž je má fyzička dosti chabá a tenhle sport nedovoluje jen "víkendovou" zábavu. V polovině cesty jsem se zasekla, naprosto vyčerpaná, klepaly se mi nohy i ruce a veškeré sebevědomí vzalo za své. Ze zdola jsem byla povzbuzována ostatními a přeci jen vědomí, že to vylezli všichni kromě mě, mi nakonec dodalo sil a měla jsem tu vytouženou možnost shlédnout z jinak nepřístupné skalní věže část Jizerských hor. Pocit to byl úžasný a za tu námahu skutečně stál. Byl ovšem poslední :-) Dolů už se mělo jen jednoduše slanit. Nikdy jsem to nezkoušela, tak jsem si hned při první příležitosti narazila o skálu obě kolena a na pevné zemi jsem ještě zjistila, jak strašně mám odřené ruce. Hrubozrná žula mi je úplně rozedrala a zalezla dokonale pod kůži. A tak jsem usoudila, že tenhle sport pro mě není to pravé ořechové a že zůstanu věrná přeci jen snáze přístupným rozhlednám :-)

Máte podobnou zkušenost? Toužíte si to někdy vyzkoušet? Jste již zdatným horolezcem? Povězte nám své zážitky!

Profil Poslat soukromou zprávu  

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Moje první zkušenost s horolezectvím
PříspěvekNapsal: 29 led 2009, 11:49 

Protože mam zdravý rozum tak se šplhání po skalách vyhýbám obloukem :-) .Baví mě lezení a šplhání po stromech .Mam rád i výšky z rohleden ,skal ,kopců atd ,ale na skálu lézt bych si netroufl ,ne kvůli tomu ,že bych na to neměl fyzičku ,ale mam k tomu stejný odpor jako k bungeejumpingu nebo parašutismu.Je to sice stejné riziko jako jízda autem ,ale v autě ten strach nevnímám...protože mi nevadí nic co se neodehrává v souvislosti s prudkými výškovými výkyvy...

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 29 led 2009, 11:52 
Administrátor

Moje řeč, Tome, já si to chtěla moc zkusit, ačkoli jsem věděla, že budu mít problém právě s tou fyzičkou, ale přesvědčilo mě to, že na tenhle sport prostě nemám. Chce to pravidelný trénink a jistou kapku odvahy, když člověk visí osm metrů nad zemí a má udělat další krok :-)

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 29 led 2009, 11:56 

Je to zdravá droga pro ty co mají rádi adrenalin ,ale já mam dost vysokej tlak na to ,abych si vyvolával ještě větší.Lepší je se v klidu procházet a kochat se.

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 03 bře 2009, 22:58 

Ač mám dost známých, kteří pravidelně lozí, tak v tomhle mám dávno jasno. Když jsem byl před pubertou, tak mi dělalo problém se vydrápat na rozhlednu, která měla "průhledné" schody, natož podívat se z rozhledny pod ní. Jestli mám po pubertě, to bych raději nerozebíral, ale rozhledny a vyhlídky mi problém už nedělají a dokonce je vyhledávám. To pokochání stojí za to. ;) Na lození ale nemám. Jestli fyzicky, to nevím, ale psychicky v žádném případě. :lol: Nějaká malá "skalka" by se dala asi zvládnout (možná), ale jak se znám, tak bych chtěl třeba výš... :roll:, a kostru mám jen jednu. :D Raději budu obdivovat ty, co na to mají a já se nechám obdivovat zase od nich za jiné věci..., na něco se třeba přijde. :lol:

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 05 bře 2009, 07:57 
Administrátor

Já mám přesně opačný problém, psychicky by to šlo, pokud nejsem zrovna v situaci, že se držím za pár zrnek písku 10 m nad zemí a úplně vyšťavená, ale fyzicky to nezvládám. Na tenhle sport je třeba pravidelný trénink a trochu víc, než jen té běžné fyzické zdatnosti, kterou značně postrádám. Ale jinak by mě to moc bavilo, je to příjemný způsob, jak spojit sport a turistiku a získat poměrně nevšední zážitky a fotozáběry ;) Já bohužel fotku z lezení nemám ani jedinou, protože lézt s foťákem pro me bylo nepředstavitelné a navíc se mi nahoře tak klepaly ruce, že by mi byl stejně nanic :?

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 06 bře 2009, 23:19 

Obdivuji lidi, co dovedou dobře zvládat tento sport nebo zkouší aspoň do něj fušovat. Mám kolegu v práci a ten asi dva roky zpátky jako svou prvotinu vylezl na Mont Blanc. A druhý, který tam byl s ním s podobnými nulovými zkušenostmi to ale nedal. Musím přiznat, že jsem to tomu prvnímu tak trochu záviděl :oops: , Alpy musí být z té výšky nádherné, ale to ony jsou i z níže položených míst

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 17 dub 2009, 08:54 
Administrátor

Musí to být úžasný pocit, vylézt na tak vysokou horu. Člověk pak má být na co pyšný. A Alpy jsou nádherné, bohužel jsem je viděla zatím jen z autobusu, ale ráda bych tam někdy v budoucnu vyrazila na pěší túry. Nemáte s tím někdo zkušenosti?

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 14 kvě 2009, 18:39 

I já jsem provozoval (a doufám že zas budu provozovat, lezení po skalách - se špagátem). Jako začátečník jsem se ale svěřil do rukou diplomovaného lektora horolezce Jirky Odnohy a absolvoval jsem s ním týdenní kurz lezení v Českém Ráji. Už je to hodně dlouho, ale vzpomínky přetrvávají. Lezli jsme ve Skaláku (Hruboskalsko) na Suškách (Suché Skály u malé Skály) a bouldrovali pod Drábkama (Drábskými Světničkami). Asi nejtěžší co jsem lezl byl tzv. Kutův Roh na Suškách - tuším, že je to 5b.
Bohužel špatná finanční situace mě tenkrát nedovolila v tomhle nádherném sportu pokračovat - materiál něco stojí... Dodnes občas na nějakou skálu vylezu a pak mám bez špagátu problém slézt :lol:
A tak už sebou vozím aspoň pětku šňůru - na pomalé spouštění to stačí a ty výhledy kolikrát stojí za to. Kamarádi nedávno byli nedaleko Oybinu v Německu a tam přelezli pěknou ferratu (jištěnou cestu) nad Jonsdorfem, kde je mimochodem pěkný Motýlí dům. Prý to byl taky horolezecký výkon :lol:
Tolik asi lezení a já...

Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 15 kvě 2009, 10:34 
Administrátor

Je to překrásný sport, ale já osobně na něj nemám. Škoda, že jsem se s ním nesetkala v nižším věku, možná by to bylo o něčem jiném. V Oybinu jsem byla na místní zřícenině hradu a kláštera. Je to hodně zvláštní místo, netypická památka a strašně se mi tam líbilo. A skal je tam opravdu dost :-) Ferraty bych někdy ráda zkusila, minulý rok jsem procházela nabídky různých CK, ale nakonec jsem neměla odvahu se něčeho takového zúčastnit. Bojím se, že bych to fyzicky nezvlála a vyrazit na vlastní pěst pro začátečníka asi není vhodné. Ani bych nevěděla kam.

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina